Po koncu velikonočnih praznikov se je s posebnim opozorilom oglasila Uprava Republike Slovenije za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin. Opozorilo je namenjeno vsem, ki bodo potovali v države zunaj EU, da ob povratku lahko s seboj lahko prinesejo le določene živalske in rastlinske proizvode, kateri ne pomenijo tveganja za vnos bolezni živali in rastlin. Zakonodaja EU je namreč zelo stroga tako glede vnosa mesnih in mlečnih proizvodov, kakor tudi glede vnosov rastlin, semen, plodov in nekaterih lesenih izdelkov. Tako lahko že eno jabolko v osebni prtljagi pomeni carinski prekršek…

Sadež durian raste le v JV Aziji in je zelo zdrav, a ima zelo močan vonj (foto: pxhere.com)
Uprava Republike Slovenije za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR) je te dni izdala posebno opozorilo potnikom glede vnosa hrane pri povratku iz držav, ki niso v EU. Spomnila je na strogo zakonodajo EU, ki pravi, da potniki ob vračanju v EU s seboj ne smejo vnašati mleka in mesa ter proizvodov iz njih – izjema je otroško mleko v prahu, hrana za dojenčke in posebna hrana za živali, kjer je največja dovoljena količina 2 kg.
»Strogo je omejen tudi vnos jajc in nekaterih drugih proizvodov za osebno rabo in uporabo. V EU je iz tretjih držav tako dovoljeno prinesti največ dva kilograma jajc, največ 20 kilogramov rib in ribiških proizvodov ter največ dva kilograma medu, živih ostrig ali živih polžev,« so spomnili z UVHVVR in dodali, da morajo tudi ti proizvodi namenjeni le za osebno porabo in uporabo, ne pa za nadaljnjo prodajo.
Proizvodi živalskega izvora namreč povzročajo tveganja za vnos povzročiteljev bolezni živali v EU (slinavka in parkljevka, afriška prašičja kuga in kuga drobnice). Sicer so pred kratkim mediji poročali o izbruhih slinavke in parkljevke na Madžarskem in v Slovaški, a sta obe državi v EU, zato opozorilo zagotovo ni povezano s tema dvema državama. Ker so velikonočni prazniki že mimo, je obvestilo tudi za obiskovalce držav zahodnega Balkana izven EU prišlo prepozno.
UVHVVR je poleg strogih omejitev glede vnosa živalskih proizvodov spomnila še na podobne omejitve glede vnosov rastlin, semen, plodov in nekaterih lesenih izdelkov. Te omejitve so namenjene preprečevanju vnosa nevarnih škodljivcev in bolezni rastlin. Tako se lahko v osebni prtljagi izjemoma prinese s seboj le ananas, datlje, banane, kokos in durian. Tako je na primer tudi vnos jabolk, hrušk in lubenic iz Srbije ali BiH omejen, vnos azijskih durianov pa ne.
»Pravilo, da mora vse rastline in rastlinske proizvode, katerih vnos ni prepovedan, pri vnosu iz tretjih držav na ozemlje EU spremljati fitosanitarno spričevalo, velja tudi za majhne količine v osebni prtljagi potnikov (tudi samo za eno npr. jabolko…), v primeru rastlin za saditev (lončnice, sadike, cepiči, podlage, potaknjenci, čebulice, nekatero seme) pa je obvezen tudi uradni nadzor vsake pošiljke na mejni kontrolni točki v EU,« potrjuje Finančna uprava RS, ki je pristojna za carinske zadeve.