Naslovnica Svet & EU Nova programa za fuzijsko atomsko energijo in jedrsko znanost

Nova programa za fuzijsko atomsko energijo in jedrsko znanost

Avtor: Spletno Uredništvo
Generalni direktorat za raziskave in inovacije pri Evropski komisiji je najavil dodatno spodbujanje raziskav na področju fuzijske energije in jedrskih znanj. Dva nova projekta Programa Euratom so poimenovali ‘Go4Fusion’ in ‘Skills4Nuclear’, njun temeljni cilj pa je okrepitev sodelovanje med znanostjo in industrijo, upoštevajoč vse politike EU o konkurenčnosti, varnosti in trajnost. Znano je, da bi atomska fuzija, ki za razliko od fisije ne povzroča škodljivega sevanja, lahko rešila vse svetovne potrebe po energiji – če bi le uspeli izdelati komercialno delujoče reaktorje.
Nova programa za fuzijsko atomsko energijo in jedrsko znanost

Nuklearka v Krškem deluje po principu fisije oz. cepljenja atomov (foto: nek.si)

Program Euratom je program EU za jedrske raziskave in usposabljanje, ki je posvečen več področjem – nenehnem izboljševanju jedrske varnosti, raziskavah fuzije in fisije, ravnanju z radioaktivnimi odpadki in geološkem odlaganju. Program podpira cilje energetskega prehoda ‘Obzorja Evropa’, programa EU za raziskave in inovacije ter izvajanje evropskih časovnih načrtov za fuzijo in fisijo.

Zadnje sporočilo Generalnega direktorata za raziskave in inovacije pri Evropski komisiji se nanaša predvsem na ‘Evropsko partnerstvo o fuziji’, katerega cilj je pospešitev komercializacije atomske fuzije – povsem čistega in izdatnega vira energije. Tako naj bi nov program ‘GO4Fusion’ povezal 9 partnerjev, olajšal raziskave, utrdil evropski fuzijski ekosistem in utrl pot javno-zasebnemu partnerstvu (JZP) EU na področju fuzijske energije.

Pomagal bo tudi vzpostaviti skupni evropski strateški raziskovalni in inovacijski program (SRIA) za fuzijsko energijo. Pobuda bo prispevala k ohranjanju in razvoju strokovnega znanja in industrijskih zmogljivosti EU na področju fuzijske energije ter pospešila njeno uvedbo na trg. ‘Evropski dogovor o čisti industriji’ pa omenja tudi podporo razvoju in uvajanju malih modularnih reaktorjev (SMR) v Evropi, čemur je namenjen program ‘Skills4Nuclear’.

»’Skills4Nuclear’ obravnava pomanjkanje jedrskih veščin za sedanje in prihodnje tehnologije, kot sta SMR in fuzijska energija. Pobuda od sredine marca združuje 19 evropskih partnerjev: univerze, raziskovalna središča, jedrski in drugi industrijski sektorji ter strokovnjake za izobraževanje in kadrovske zadeve. Eden od ciljev Skills4Nuclear je postaviti temelje za strategijo jedrskih veščin za Evropo.

Poleg tega si prizadeva izboljšati raznolikost in digitalizacijo v sektorju. Skills4Nuclear s projekti, kot sta ENEN2Plus in OFFER, dopolnjuje obstoječa prizadevanja, ki se izvajajo v okviru programa Euratom za raziskave in usposabljanje za podporo jedrskemu izobraževanju in lažji dostop do jedrskih raziskovalnih infrastruktur,« so sporočili s Komisije EU in dodali, da bosta programa ‘GO4Fusion’ in ‘Skills4Nuclear’ predvidoma trajala tri leta.

Sicer naj bi na jugu Francije decembra letos pričel delovati Mednarodni termonuklearni eksperimentalni reaktor ITER, ki naj bi povezal raziskave ‘fizike plazme’ (plazme kot agregatnega stanja) z izdelavo fuzijskih obratov za proizvodnjo elektrike. Že vrsto let je znano, da bi atomska fuzija, ki ne povzroča škodljivega sevanja, lahko rešila vse svetovne potrebe po energiji – če bi le uspeli izdelati komercialno delujoče reaktorje.

 

Povezani Članki

E-Novice

Prijavi se na pregled dogodkov in bodi na tekočem.