Naslovnica SlovenijaZačetek poletne planinske sezone

Začetek poletne planinske sezone

Avtor:

Rogla je konec tedna doživela pravo invazijo, saj so planinska, turnokolesarska, plezalna, markacijska, gorskoreševalna, naravovarstvena, ustvarjalna in raziskovalna društva na ‘Dnevu planinskih doživetij’ zbrala več kot dva tisoč obiskovalcev iz vse Slovenije in tujine. Množica obiskovalcev slovenskih gora je tako s tradicionalno prireditvijo ob dnevu slovenskih planincev zakorakala v poletno planinsko sezono.

Zaradi čedalje bolj ekstremnega vremena tudi letos pozivi k previdnosti pri obiskovanju gora v poletnih mesecih niso odveč (foto: Manca Čujež)

Planinarjenje je ena od najbolj množičnih ljubiteljskih dejavnosti Slovencev, ki na sončno stran Alp pripelje tudi vse več turistov. Po zadnjih podatkih slovenske gore obišče 1,7 milijona obiskovalcev letno, več kot dva tisoč se jih je zbralo tudi na Rogli ob tradicionalnem začetku poletne planinske sezone. Planinska zveza Slovenije (PZS), ki letos obeležuje 125 let organiziranega planinstva, že 36 let praznuje dan slovenskih planincev. Sedmo leto je pod krovom Dne slovenskih planinskih doživetij program obogatila s celodnevnim dogajanjem za obiskovalce vseh generacij, pri organizaciji katerega so moči združili PZS, Planinsko društvo (PD) Zreče, ki letos slavi 60 let, in Občina Zreče.

“Vse poti planincev in turnih kolesarjev, ki so za izhodišče izbrali Zreče, Vitanje, Mislinjo ali Oplotnico, so tretjo junijsko soboto vodile na Roglo, večinoma v družbi vodnikov PZS, nekateri so se doživetjem naproti podali sami. Največ jih je obiskalo slikovita Lovrenška jezera, številni so se odpravili na pohod po Škratovi učni poti in se povzpeli na razgledni stolp. V okolici Hotela Planja so raznovrstna doživetja navduševala staro in mlado. Vrvež na plezalni steni kar ni usahnil, živahno pa je bilo tudi v ustvarjalnih delavnicah.

Vesela planinska šola je vsem generacijam zabavno predstavila varstvo gorske narave, udeleženci so lahko spoznali delo markacistov, ki prostovoljno skrbijo za mrežo več kot deset tisoč kilometrov planinskih poti v Sloveniji, in gorskih reševalcev iz društev GRS Celje in Maribor, ki požrtvovalno rešujejo življenja v gorah. Prav tako so z zanimanjem ustavili korak ob stojnicah, na katerih so se predstavljali planinska zveza in lokalna društva in podjetja. V Tednu vseživljenjskega učenja se je s projektom Gluhi strežejo v planinskih kočah, ki ga bodo izvedli 22. in 23. septembra, predstavila delovna skupina Planinstvo za invalide/OPP,” so zapisali na PZS. 

Za uvod v osrednjo prireditev je zazvenela planinska himna Oj, Triglav, moj dom v izvedbi Marjana Hrena, vseslovenski praznik pa so s slovesnim sprevodom počastili praporščaki 60 planinskih društev. Dan slovenskih planincev že tradicionalno predstavlja tudi začetek glavne planinske sezone. Ta do sredine septembra v gore privabi največ obiskovalcev, tudi po zaslugi gostoljubnih planinskih koč, večina katerih je že odprtih, preostale visokogorske pa bodo vrata odprla do konca junija. 

Povezani Članki

E-Novice

Prijavi se na pregled dogodkov in bodi na tekočem.