Naslovnica Svet & EU Sporazum o dokončnem miru v etiopski regiji Tigray

Sporazum o dokončnem miru v etiopski regiji Tigray

Avtor: Spletno Uredništvo
Včeraj je svet obkrožila malce presenetljiva, a vsekakor zelo dobrodošla novica. Tigrayski uporniki in etiopska vlada so namreč na mirovnih pregovorih v Južni Afriki dosegli sporazum o trajni prekinitvi sovražnosti.  Ali bo ta dogovor dejansko deloval, pa bo zelo odvisno od vojaških sil iz sosednje Eritreje in od 8 etiopskih oboroženih skupin, ki so skupaj s Tigrayci povezane v Združeno fronto etiopskih federalističnih in konfederalističnih sil.
Sporazum o dokončnem miru v etiopski regiji Tigray

Zgodovinski trenutek podpisa mirovnega sporazuma  (foto: FB Tigray Update)

Predstavniki upornikov iz pokrajine Tigray in pogajalci etiopske vlade so šele dobro pričeli mirovne pogovore na nevtralni lokaciji v Južni Afriki, ko so diplomati Afriške unije sporočili, da sta strani našli dogovor za trajni konec vojaških spopadov. Do dogovora je prišlo prav na dan, ko so v separatistični pokrajini na severu države obeležili dve leti od začetka obleganja s strani etiopske vojske.

Po prvih vesteh naj bi dogovor obsegal razorožitev, zagotavljanje reda in miru, rehabilitacijo upornikov, vzpostavitev delovanja osnovnih storitev in neoviran dostop do humanitarnih pošiljk. Ni pa povsem jasno, kaj bo s separatističnimi milicami v ostalih regijah Etiopije. Uporniki iz Tigraya so se skupaj z osmimi sorodnimi milicami povezali v Združeno fronto etiopskih federalističnih in konfederalističnih sil, ki deluje po različnih regijah države.

Dvoletna državljanska vojna je na primer močno prizadela regiji Afar in Amhara, a so mednarodne humanitarne sile imele dostop do teh regij in so lahko dostavljale humanitarno pomoč. Vseeno pa z milicami iz drugih regij ni bil sklenjen noben sporazum. Humanitarne razmere v Tigrayu so daleč najbolj resne, obleganje 6 milijonov ljudi s strani etiopskih in eritrejskih sil pa naj bi bila trenutno celo najhujša humanitarna kriza na vsej zemeljski obli.

Tudi reakcija eritrejskih vojaških sil bo zelo pomembna pri nadaljnjem razvoju dogodkov, saj tudi Eritreja ni bila udeležena na mirovnih pogajanjih. Prav eritrejske vojaške sile (tokrat zaveznice etiopske redne vojske) pa so bile od začetka spopadov v Tigrayu obtožene najhujših zločinov proti človeštvu. Eritrejci so namreč imeli z tigraysko milico neporavnane račune še iz časov, ko se je Eritreja osamosvajala od Etiopije

Tedaj so se Tigrayci nehumano znašali nad Eritrejci, v zadnjih dveh letih pa so jim ti vrnili z obrestmi. Največje žrtve so bile kot v vsakem spopadu tudi tokrat med civilisti in baje je celo še včeraj prišlo do množičnega posilstva s strani eritrejskih milic. Konflikt, ki naj bi se pravkar končal, ima tako svoj zelo močan zgodovinski kontekst.

Povezani Članki