Naslovnica Svet & EU Slovenija kot vzgled za globalno turistično gospodarstvo

Slovenija kot vzgled za globalno turistično gospodarstvo

Avtor: Spletno Uredništvo

Global Wellness Summit (GWS) vsako leto opredeli nove trende, ki imajo velik vpliv na svetovno ‘wellness’ turistično industrijo. Slednja se globalno ponaša z letno vrednostjo 4,2 milijarde dolarjev. Letos se je med pozitivnimi vzgledi znašla tudi Slovenija, saj so se pri nas uspešno lotili vse bolj promblematičnega prekomernega turizma. 

Prizor je iz Benetk, medtem ko v Sloveniji precej bolj uspešno razpršimo turiste (foto: globalwellnesssummit.com)

 

Vsakoletna ‘Wellness napoved’ izhaja iz spoznanj več kot 600 delegatov in voditeljev ‘Global Wellness Summit (GWS)’ in vključuje strokovna mnenja priznanih ekonomistov, zdravstvenih delavcev, akademikov in vodij iz vseh sektorjev industrije ‘dobreg počutja’ oz wellnessa (zdraviliško-termalni turizem). Pereče vprašanje, s katerim se ubada turistična industrija, je prekomerni turizem, ki lahko negativno vpliva na okolje destinacije, kvaliteto življenja lokalnih prebivalcev ter izkušnjo turista v določenem kraju.

Nedavno poročilo GWS prikazuje globalne trende za leto 2019 in predstavlja potencialno rešitev v obliki ozaveščenih wellness potovanj, navaja pa tri globalne trende v turistični industriji. Prvi je poudarjanje kvalitete pred kvantiteto in preusmeritev turističnih tokov. Drugi je ta, da ‘Milenijci in generacija Gen Z’ popotniki iščejo neznane kraje s pomočjo družbenih medijev, se navdušujejo nad unikatnimi in pesonaliziranimi izkušnjami ter tudi nad ozaveščenimi wellness potovanji.

Tretji trend pa pravi, da želijo turisti na potovanjih izkusiti osebno preobrazbo se povezati z lokalnimi prebivalci in s krajem bivanja. Slovenijo navajajo kot primer dobre prakse, saj je izkoristila svojo geografsko umeščenost in raznolikost in s proaktivno strategijo razdelila državo na štiri makroregije ter tri od njih (alpsko, termalno – panonsko in mediteransko) usmerila v zdraviliško-termalno ponudbo.

S tem je Slovenija uspešno rešila prekomerni turizem v času turistične rasti in v strategijo slovenskega turizma implementirala trajnostne prakse in infrastrukturne rešitve z obzirom na lokalne prebivalce in turiste. S Slovenske turistične agencije (STO) so dodali še, da ta metoda razpršenih tokov preusmerja turiste iz glavnih ikon na manj znane destinacije, ki ponujajo bolj unikatna in osebna doživetja. 

Povezani Članki

E-Novice

Prijavi se na pregled dogodkov in bodi na tekočem.