Slovenija je pred kratkim oddala prvo ‘Dvoletno poročilo o preglednosti’, ki sodi v okvir ‘Pariškega sporazuma’. V poročilu je naveden pregled slovenskih podnebnih ukrepov, izpustov toplogrednih plinov (TGP) in napredka pri uresničevanju nacionalno določenih prispevkov (NDC).

Promet je en največjih onesnaževalcev Slovenije (foto: FB Slovenska Policija)
Z Ministrstva za okolje, podnebje in energijo (MOPE) so posredovali informacijo o tem, da je Slovenija že 25. aprila 2025 predložila svoje prvo ‘Dvoletno pregledno poročilo (BTR1)’, kar sodi med zahteve ‘Pariškega sporazuma’. Poročilo je osrednji element ‘Okrepljenega okvira za preglednost (ETF)’, vsebuje pa analizo slovenskih podnebnih ukrepov, izpustov toplogrednih plinov (TGP) in uresničevanja nacionalno določenih prispevkov (NDC).
V poročilu so navedeni nacionalni inventar emisij TGP, podatki o napredku pri izvajanju NDC ter projekcije izpustov TGP, podatki o vplivih podnebnih sprememb in prilagajanju nanje, pregled zagotovljene finančne, tehnološke in zmogljivostne podpore, nacionalno poročilo o evidenci emisij (NIR) – sestavljeno iz nacionalnega inventarnega dokumenta (NID) in skupnih poročevalskih tabel (CRT), ter skupni tabelarični formati (CTF).
»S tem pomembnim korakom je Slovenija izpolnila svojo obveznost do mednarodne skupnosti in prispevala k skupnim prizadevanjem za spremljanje napredka pri uresničevanju ciljev ‘Pariškega sporazuma’,« so še posebej poudarili z Ministrstva za okolje, podnebje in energijo. Z MOPE pa niso razkrili nič o ugotovitvah in podatkih v poročilu.
Tam na primer piše, da se po scenariju ‘Z ukrepi’ predvideva, da se bodo emisije v Sloveniji do leta 2025 zmanjšale na 16.479 kt ekvivalenta CO₂
in do leta 2030 na 16.325 kt ekvivalenta CO₂, do leta 2040 pa naj bi se emisije še zmanjšale in dosegle raven, ki bo 31 % nižja od ravni iz leta 2030.
Predviden je tudi morebitni scenarij ‘Z dodatnimi ukrepi’. Poročilo je romalo na Sekretariat UNFCCC oz. Sekretariat Okvirne konvencije Združenih narodov o spremembi podnebja, ki je pri Združenih narodih zadolžen za podporo globalnemu odzivu na vse bolj drastične podnebne spremembe.