Naslovnica Slovenija Projekt Suhorca prekinjen, spet iščejo dokončno rešitev

Projekt Suhorca prekinjen, spet iščejo dokončno rešitev

Avtor: Spletno Uredništvo
Vrh ministrstva za okolje in prostor se je na terenu sestalo z Delovno skupine za oskrbo s pitno vodo slovenske Istre in kraškega zaledja. S strani MOP so bili predstavljeni predlogi kratkoročnih in srednjeročnih rešitev, ki jih je nato skupina tudi potrdila. Glede dokončne rešitve pa je bil spet napravljen korak nazaj.
Projekt Suhorca prekinjen, spet iščejo dokončno rešitev

Letos je zagato s pitno vodo rešila Slovenska vojska z začasnim črpališčem Malni (foto: Borut PodgoršeK/SV)

Letos je suša v Slovenski Istri lepo pokazala na velik problem, ki se vleče že desetletja, a ga od osamosvojitve dalje še niso rešili. Ta življenjsko pomembna ovira za prebivalstvo občin Ankaran, Koper, Izola in Piran se imenuje pomanjkanje pitne vode, letošnja poletna ekstremna suša pa ga je razkrila v polni luči. Poleg ogroženega prebivalstva, gre za prek 90.000 ljudi, je v teh občinah zaradi suš ogrožena tudi gospodarska panoga turizma.

Sicer ne gre le za občine slovenske Istre, ampak tudi za občino Hrpelje-Kozina, pa čeprav je moč najbrž v prihodnosti pričakovati še več podobnih težav na celotnem območju apnenčastega Krasa. Slovenski vodovodi namreč še niso povezani v enoten sistem, ki bi težave glede oskrbe s pitno vodo rešil po vsej državi. Vrh Ministrstva za okolje in prostor (MOP) je obiskal Slovensko Istro in predstavil vrsto različnih rešitev, a med njimi tudi tokrat ni bilo dokončne.

Ena od največjih novosti je namreč prekinitev priprave državno-prostorskega načrta Suhorca, zato bodo ponovno pričeli z iskanjem najboljše rešitve. Ker to sodi v dolgoročni del predlaganih rešitev, žal prav nič ne kaže, da bi lahko dokončno rešitev našli že v bližnji prihodnosti. Zato so predlagane kratko in srednjeročne rešitev še bolj pomembne, Delovna skupine za oskrbo s pitno vodo slovenske Istre in kraškega zaledja pa je te rešitve tudi potrdila.

»Z vidika kratkoročnih rešitev, ki bi bile izvedene do prihodnjega poletja, je predvidena izvedba treh projektov, v skupni višini dveh milijonov evrov. Gre za projekte, ki bi bili financirani iz Sklada za vode, obsegajo pa izgradnjo vrtine V4 v Klaričih, obnovitev povezave med Miljskim vodovodnim sistemom (oz. z Italijo) in Rižanskim vodovodom Koper na Sveti Barbari ter uvedbo izboljšav na sistemu Rodik-Cepki.

V okviru srednjeročnih rešitev, ki bi bile realizirane do leta 2025, so predvideni projekti, ki bodo sofinancirani iz kohezijskih sredstev, njihov cilj pa je povezava regionalnih vodovodov. V kohezijski vlogi za Kraško zaledje bodo zajeti objekti variante 50+ v Klaričih ter projekt povezave Korotan-Rodik, v kohezijski vlogi za Slovensko Istro pa bodo zajeti sklopi hidravlične izboljšave na Rižanskem vodovodu, ponovna uporaba vode in male hidroelektrarne Cepki,« so pojasnili z MOP.

Povezani Članki