Pravkar sta bila sprejeta nova strategija in nov akcijski načrt za dolgoročno ohranjanje ugodnega stanja populacije volka v Sloveniji in zmanjševanje števila konfliktov s človekom. V novih dokumentih so opredelili pravni, organizacijski, vsebinski in finančni okvir predvidenih ukrepov, potreba po spremembah pa je nastala zaradi širjenja volkov na severu države.

Volk med značilnim zavijanjem oz. tuljenjem (foto: pxhere.com)
Z Ministrstva za naravne vire in prostor (MNVP) so sicer potrdili, da je populacija volkov v Sloveniji trenutno v ugodnem ohranitvenem stanju, kar pa samo po sebi ne prinaša nobenih zagotovil, da bo tako ostalo tudi v bodoče. Že od leta 2010 se v naši državi izvaja ‘monitoring volka’, leta 2018 so bili v alpskem in predalpskem območju po več desetletjih spet zaznani volčji pari, leta 2019 pa je bila na omenjenem območju prvič potrjena tudi reprodukcija.
Nazadnje je bil lani volčji trop opažen na Pohorju. Zaradi novih okoliščin z vračanjem volkov v kraje, kjer so jih že pred kakim stoletjem iztrebili, in zaradi dosedanjih izkušenj stroke, se je tako pojavila nuja po prenovi določenih delov strategije in uskladitvi vsebin z novonastalim stanjem v naravi. Od tod je izvirala tudi potreba po novem akcijskem načrtu za dejansko izvajanje prenovljene strategije.
»Osnutka dokumentov sta nastala v okviru izvajanja projekta LIFE WolfAlps EU. V skupini za pripravo strateških dokumentov za volka so sodelovali predstavniki Ministrstva za naravne vire in prostor (MNVP), Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano (MKGP), Zavoda za gozdove Slovenije, Zavoda RS za varstvo narave, Biotehniške fakultete Univerze v Ljubljani in Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije,« so pojasnili z MNVP.
Cilji posodobljene strategije in novega akcijskega načrta so optimizacija sistema upravljanja volka v Sloveniji, zmanjšanje števila konfliktov s človekom in povečanje možnosti za dolgoročno ohranitev vrste. Sicer volkovi v Sloveniji pripadajo tako delu dinarsko-balkanske populacije, kot tudi vzhodnemu delu alpske populacije, ki se stikata prav na območju naše države.
Znano je, da so volkovi nekoč v preteklosti poseljevali območje celotne današnje Slovenije, potem pa od 18. stoletja dalje po Evropi pričelo načrtno preganjanje velikih zver. Čeprav se je kasneje po oblikovanju zavarovanih področij populacija volka postopoma spet okrepila, pa je prisotnost volčjih tropov dolgo ostala omejena na južni in zahodni del Slovenije, kjer je tudi največ gozdov. Sedaj pa so se volkovi očitno pojavili tudi v gozdovih na severnem delu države.