Zadnja suša in vročinski val minulega tedna nista povzročila le požarov po celem Sredozemlju ter celo v Angliji, ampak so pričela goreti tudi območja EU, ki niso bila nikoli znana po požarih. Tako se je nazadnje vnelo na severu Češke ob meji z Nemčijo, kamor je EU že napotila dve letali za gašenje.
Segrevanje podnebja planeta povzroča vedno bolj ekstremne vremenske pojave. Vse hujšim sušam sledijo vse hujši vročinski vali, nato pa prej ali slej pride do vročinskih neviht, ko strele povzročijo gozdne požare. Do udarov strel velikokrat pride v hribovitem in v gorskem svetu, kar zaradi težje dostopnosti onemogoča gašenje. Ker so klimatske spremembe globalne, pa se obsežni požari pojavljajo po vseh kontinentih (izjema je seveda Antarktika).
Tako letošnja suša in predvsem vročinski val minulega tedna nista povzročila le požarov po celem Sredozemlju ter celo v Angliji, ampak so pričela goreti tudi območja EU, ki niso bila doslej nikoli znana po požarih. Tako se je nazadnje vnelo na severu Češke, kamor so pristojne službe Evropske unije po prejemu prošnje s strani čeških oblasti včeraj že napotile prvi dve letali za gašenje.
Že pred tem sta sosedom na pomoč odletela helikopterja iz Poljske in Slovaške, EU pa je mobilizirala 2 letali za gašenje požarov iz svoje flote rescEU, ki sta nameščeni v Italiji. »To poletje se soočamo z zelo intenzivnimi požari v naravi, ki so aktivni po vsem Sredozemlju in v samem središču naše celine. EU je popolnoma solidarna s Češko v njenem boju proti požarom, ki so izbruhnili v nacionalnem parku na severu na češko-nemški meji.
Zahvaljujem se vsem, ki sodelujejo pri zagotavljanju tako hitre mobilizacije podpore,« je ob tem izjavil evropski komisar za krizno upravljanje Janez Lenarčič. Poleg tega je Center EU za usklajevanje odzivanja v izrednih razmerah v tesnem stiku s češkimi in nemškimi oblastmi, da bi podprl usklajevanje operacij gašenja, zato so v Prago poslali še dodatnega uradnika za zvezo, Nemčija pa je aktivirala tudi satelit EU Copernicus za zbiranje podatkov o požarih.