Evropski poslanci ne verjamejo Monsantu

Avtor:

Poslanci v Evropskem parlamentu so zahtevali, naj Evropska komisija preveri, kako škodljivi so v resnici endokrini motilci v pesticidih. Marsikateri upravično dvomi tudi o Monsantovih študijah o varnosti glifosata, saj je to podjetje že od nekdaj znano po uporabi kancerogenih in drugih okolju šlodljivih sredstev. Čeprav nihče tega noče poudarjati, so EU poslanci tudi v tem primeru pod močnim pritiskom lobistov. 

Monsanto je ‘zaslovel’ med vojno v Vietnamu, zaradi uporabe defoliantov tega podjetja pa ljudje umirajo še danes (foto: commons.wikimedia. org) 

»Zaščita otrok in čebel je pomembnejša od kratkoročnih gospodarskih interesov,« pravi poslanka Jytte Guteland. Švedska socialistka je tudi pripravila zakonodajo, s katero je Evropski parlament 4. oktobra zavrnil predlog Evropske komisije o regulaciji endokrinih motilcev v EU

Do tega je prišlo, ker je Komisija v svojem predlogu za identifikacijo endokrinih motilcev naredila izjemo za pesticide. Kljub temu, da pesticidi vsebujejo snovi, ki neposredno napadajo endokrini sistem škodljivcev, jih Komisija v skladu s svojim predlogom ne bi regulirala.  

»Kriteriji, ki jih je predlagala Komisija, niso znanstveno utemeljeni,« je dejala poslanka Guteland. Sodišče EU je leta 2015 razsodilo, da je Evropska komisija kršila pravo EU, ker ni pravočasno, t.j. do konca leta 2013, vzpostavila znanstvenih kriterijev za identifikacijo endokrinih motilcev. Razlog za zamudo je bil po trditvah Komisije nedokončana ocena učinkov, tudi gospodarskih, regulacije endokrinih motilcev.

Sodišče je ta argument zavrnilo, češ da morajo biti znanstveni in ostali vidiki regulacije endokrinih motilcev ostati ločeni. »Vemo, da je bil osnutek kriterijev pripravljen že pred leti, ampak so ga zaradi pritiskov industrije umaknili,« je kritična poslanka Guteland, ki dodaja, da je ta zamuda popolnoma nesprejemljiva.

Endokrini sistem je skupek žlez, ki izločajo hormone. Večina telesnih funkcij, od presnove in rasti do reprodukcije, spanja in počutja, je močno odvisnih od normalnega delovanja endokrinega sistema.  Endokrini motilci preprečujejo normalno delovanje endokrinega sistema. Celice te snovi zamenjajo za hormone, lahko pa motilci tudi blokirajo receptorje celic za hormone.  

Predvsem pa je pomembno, katere zdravstvene težave nastanejo zaradi izpostavljenosti endokrinim motilcem – s hormoni povezana rakava obolenja, debelost, diabetes, nižja inteligenca, motnje v učenju, neplodnost. Endokrine motilce lahko najdemo v oblačilih, pohištvu, embalaži za napitke in hrano, elektroniki, igračah in celo stekleničkah za dojenčke. Veliko pesticidov in herbicidov, ki jih škropijo po sadju in zelenjavi, vsebuje endokrine motilce, saj ti uničijo endokrini sistem škodljivcev.  

Glifosat zloglasnega podjetja Monsanto je najbolj uporabljani herbicid na svetu. Kot je za to multinacionalko že kar običajno, neodvisne raziskave vzbujajo dvom o njegovi neškodljivosti za ljudi; glifosat bi namreč lahko bil kancerogen, pa tudi endokrini motilec. Poslanci zato od leta 2016 zahtevajo, naj Evropska komisija Monsantu ne podaljša dovoljenja za trženje herbicida za več kot sedem let.

Komisija predlaga podaljšanje za 10 let, vendar pa za svoj predlog še ni uspela najti potrebne večine med državami EU, so še zapisali na spletni strani evrospkega parlamaenta. Dovoljenje za trženje glifosata se sicer izteče čez dober mesec – 15. decembra 2017.

Povezani Članki

E-Novice

Prijavi se na pregled dogodkov in bodi na tekočem.