Jutri bo na severnem koncu Primorske slovesno, saj bo Baška grapa po slavnostnem podpisu listine dokončno postala del mreže evropskih Gorniških vasi. Ta mreža povezuje alpske kraje, ki svoj turizem razvijajo na temeljih gorniške tradicije, brez glomazne turistične infrastrukture in na trajnostni način.

Del Baške grape in vas Stržišče (foto: Majda Rojc/PZS)
Dolina Baška grapa, ki se nahaja malce vzhodno od Tolmina, bo jutri dopoldan dokončno postala nova mreže evropskih oz. alpskih ‘Gorniških vasi’, katera povezuje gorske kraje, ki svoj turizem razvijajo na temeljih osnovnih gorniških dejavnosti in tradicije, brez infrastrukture za množični turizem in s poudarjenim trajnostnim pristopom. Svečana slovesnost bo jutri (v soboto, 24. maja) od 11. ure dalje v Domu krajanov v Stržiščah.
Svečanost bo potekala tudi v sklopu prireditve ‘3. Stržiškarski dan cvetja Črne prsti’. Sicer so Baški grapi naziv ‘Gorniška vas’ uradno podelili že 10. decembra 2024 v avstrijskem Innsbrucku, po jutrišnji slovesnosti pa se bo Baška grapa, pridružila ostalim trem dosedanjim slovenskim članicam ugledne mednarodne družine, ki so Jezersko, Luče in Dovje-Mojstrana. V Baški grapi, kot se imenuje dolina reke Bače, se sicer nahaja kar 24 naselij.
»Članice omrežja v praksi udejanjajo trajnostni razvoj in cilje ter protokole ‘Alpske konvencije’, med drugim turizem, ki temelji na doživljanju in opazovanju narave, s poudarkom na pohodništvu in dejavnostih, ki ne zahtevajo velike turistične infrastrukture, gorsko kmetovanje in gozdarstvo z lokalnimi produkti in proizvodi, varovanje narave in pokrajine, trajnostno mobilnost, ohranjen in živ karakter gorskih vasi,« so spomnili s Planinske zveze Slovenije .
Dodali so še informacijo, da projekt ‘Gorniških vasi’ vodi Planinska zveza Avstrije (ÖAV), sodelujejo pa planinske zveze Južne Tirolske (AVS), Nemčije (DAV), Italije (CAI), Švice (SAC) in Slovenije (PZS), kjer je nacionalni nosilec prav Planinska zveza Slovenije. Do vključitve v mrežo pa pot ni prav enostavna, saj so se aktivnosti za Baško grapo pričele že leta 2019 in so vse do letos potekale prek posebne projektne skupine.
Kot pomembna koraka so navedli še pridobitev enajstih lokalnih partnerjev za projekt in letos pripravljeno brošuro ‘Baška grapa – neokrnjena narava in srčni ljudje’, ki bo turistom na voljo v štirih jezikih.