Kar deset držav na zahodnem delu afriškega kontinenta je začasno ostalo brez interneta, potem ko je prišlo do okvare podmorskega kabla, ki po dnu oceana teče od Francije pa vse do Južne Afrike. A ni šlo za kakšen teroristični napad, temveč so kabel nehote prerezali ribiči, ki uporabljajo vlečne mreže oziroma koče.
Kabel ACE poteka vzporedno z afriško obalo, države pa so z glavno linijo povezane prek stranskih vej kabla (foto: hub.dyn.com)
Zgodba iz Mavretinije bi najbrž bolj sodila v rubriko ‘saj ni res, pa je’. Država na zahodni obali Afrike je namreč na začetku tedna nenadoma ostala brez spletne povezave, daljše ali krajše izpade pa so utrpeli še uporabniki v devetih od skupno 22 držav, ki jih pod morsko gladino povezuje kabel ACE. Ta podmorska povezava je sicer dolga kar 17.000 kilometrov in teče od Francije ob celotnem zahodnem robu afriškega kontineta vse do Južne Afrike.
Do okvare je prišlo v bližini prestolnice in največjega mesta Mavretanije Nouakchotta. Izkazalo se je, da so zanjo krivi ribiči, ki so ribarili z vlečnimi mrežami (kočami). Ker pri kočarjenju mreže drsijo po morskem dnu, pri tem pa se uporabljajo tudi močne kljuke, je bilo najbrž neizbežno, da kdo od ribičev prej ali slej s kljuko za seboj potegne tudi telekomunikacijski kabel.
Mavretanija je bila nato kar dva dni povsem brez interneta, daljše izpade so doživeli še v Liberiji, Gvineji, Sierri Leone, Gambiji in Gvineji Bissau. Podobne težave, a manjšega obsega, so imeli tudi v Senegalu, Slonokoščeni obali, Beninu in Ekvatorialni Gvineji. Mavretanija, ki je ena od najbolj nerazvitih afriških držav, je s svetovnim spletom povezana izključmno prek ACE interkontinentalnega kabla, zato so bile tam težave največje.
Prerezan kabel pa je sprožil tudi vprašanja o varnosti. Če lahko ribiči nehote prerežejo kabel, potem ga lahko tudi kdo prereže namerno. Prvi kandidati so seveda teroristi, drugi konkurenčne telekomunikacijske družbe in tretji, ki so ga nekateri zahodni mediji edinega omenili – ‘hudobni Rusi’. Sicer pa je bila to prva večja okvara na podmorskem kablu ACE, odkar so ga leta 2012 predali v uporabo.