Naslovnica Oglaševanje Zadihajte s polnimi pljuči v osrčju vašega doma

Zadihajte s polnimi pljuči v osrčju vašega doma

Avtor: Spletno Uredništvo

V sodobni družbi je svež in čist zrak visoko cenjen, saj predstavlja enega ključnih dejavnikov za kvalitetno življenje…

Foto: https://pixabay.com/photos/blue-sky-fresh-clean-air-cloud-5136251/Nika_Akin

Velikokrat slišimo, da ljudje odpotujejo daleč, da bi se »nadihali svežega zraka«. To je sedaj preteklost. Z ustreznim prezračevalnim sistemom se namreč lahko tudi v domačem okolju ali službi počutite kot sredi neokrnjene narave.

Zakaj potrebujemo prezračevanje?

Ob dejstvu, da stavbe stoletja niso imele prezračevalnih sistemov, a je bilo kljub temu vse v redu in so ljudje normalno preživeli, se težko izognemo pomislekom, zakaj moramo v današnjem času vložiti veliko truda in pogosto tudi znatne stroške. Obstaja več razlogov, da je prezračevanje danes pomembnejše, kot je bilo pred davnimi časi. Najpomembnejše pa je to, da so bile hiše pred stotimi leti bolj ali manj netesne. Običajno ljudje niso imeli nikakršne izolacije v stenah, tako da je svež zrak zlahka vstopal skozi vse vrzeli, razpoke in luknje v ovoju stavbe. Poleg tega so bili gradbeni materiali, ki so bili uporabljeni pred stotimi leti večinoma naravni proizvodi, ki niso povzročili različnih kemikalij, ki so tako razširjene v današnjih gradbenih materialih, pohištvu in imetju. Pri dobro izoliranih objektih, še posebno tistih, ki imajo vgrajena kvalitetna okna ali pa so bila stara okna pred kratkim zamenjana z novimi, je torej poglavitnega pomena ustrezno in pravilno prezračevanje, ki je marsikje največji problem. Zrak se namreč ne izmenjuje konstantno in po vseh prostorih, zaradi česar se srečujemo s pomanjkanjem kisika, ljudje tožijo o »slabem zraku«, poleg tega se ne odvaja se dovolj vlage, ki nastaja ob dihanju in hišnih opravilih. Mnogo stanovalcev v več stanovanjskih zgradbah ima zaradi tega probleme z odvečno vlago in zdravju škodljivo plesnijo. Zaradi vsega zgoraj navedenega je skrajni čas, da se poslovimo od slabega počutja zaradi neustreznega prezračevanja.

Primeroma velja izpostaviti, da štiričlanska družina z dihanjem, potenjem, kuhanjem in umivanjem dnevno v zrak stanovanja sprosti kar 10 litrov vode v obliki pare, ki se kondenzira na hladnih površinah sten, pohištvu in robovih zgradb. Zrak v bivalnih prostorih je prav tako obremenjen še z delci prahu, hlapov raznih barv in lakov, ki izhlapevajo iz pohištva, preprog in gradbenega materiala ter kemikalij, ki se uporabljajo v gospodinjstvu. Posledično bi bilo treba stanovanjski prostor večkrat dnevno temeljito prezračiti. Vendar je to v sodobni družbi zaradi praktičnih razlogov precej oteženo. Med drugim se namreč nemalokrat zgodi, da so vsi člani skupnega gospodinjstva tudi po cel dan odsotni, zaradi česar temeljito prezračevanje z odpiranjem oken in vrat dejansko ni mogoče.

Prezračevalni sistem

Prezračevalni sistem je namenjen izmenjavi zraka v zaprtih prostorih in okolju, da se odpravijo izhlapevanja ter da se znebimo neprijetnih vonjav, vlage in plesni, ki povzročajo neprimerno bivalno okolje, hkrati pa tudi škodujejo našemu zdravju.

Podjetje EuroStil iz Zagorja ob Savi dosledno upošteva značilnosti vsakega prostora in je doslej uspešno izvedlo že vrsto najtežjih projektov prezračevanja. Vgradnja prezračevalnega sistema s strani podjetja EuroStil vključuje dobavo prezračevalne opreme, potrebne za izvedbo projekta, montažo prezračevalnega sistema ter zagon in nastavitev pripravljenih sistemov, nenazadnje pa tudi servis vgrajenih prezračevalnih sistemov. Tehnični predpisi namreč zahtevajo, da je treba v bivalnih prostorih vsako uro skoraj povsem ali 0,7 celotnega volumna zraka izmenjati, ko smo doma, ko nas ni doma, pa 0,3 celotnega volumna zraka. Svež zrak potrebujemo za dihanje, prav tako pa tudi prazno stanovanje potrebuje svež zrak, da se lahko odvajajo snovi, ki jih v zrak sproščajo posamezni materiali, pa tudi zato, da se prepreči nastanek zdravju škodljive zidne plesni.

V podjetju EuroStil poleg ostalih storitev nudijo tako možnost prezračevanja brez rekuperacije, kot tudi možnost prezračevanja z rekuperacijo.

Prezračevanje brez rekuperacije

V podjetju EuroStil se zavedajo, kako izredno pomemben je svež zrak v bivalnih prostorih, ki omogoča optimalno bivanje in delovanje vseh, ki se v posameznem prostoru nahajajo.

S sistemom prezračevanja strokovnjaki iz podjetja EuroStil zagotovijo kontroliran dotok svežega zraka in odvod zatohlega zraka, škodljivih snovi in vlage iz bivalnih prostorov. Sistem temelji na pretoku zraka v celotnem bivalnem območju. Glede na potrebe in stopnjo vlažnosti zraka dovajajo vgrajeni ventilatorji v spalnico, otroško, delovno in dnevno sobo svež zrak in odvajajo izrabljen zrak iz kopalnice, kuhinje, stranišča in pralnice, navzven ali v prezračevalne odvodne jaške. Na ta način nastane v stanovanju majhen podtlak zaradi česar skozi vhodne enote za dovod zraka priteka svež filtriran zrak. Reže pod vrati ali vgrajeni prezračevalni elementi v vrata ali zidove stanovanja zagotavljajo prehod zraka med prostori. Sistem deluje brez hrupa in škodljivih snovi, brez prepiha in neugodnih vremenskih vplivov. Nastanek prepiha preprečujejo vgrajena varovala, vgrajeni dušilci hrupa pa preprečujejo, da se tudi ob najbolj prometni cesti v stanovanje ne sliši cestni hrup.

Kako poteka vgradnja prezračevalnega sistema?

Prvi korak v smeri vgradnje prezračevalnega sistema je ogled prostorov s strani strokovnjakov iz podjetja EuroStil, ki opravijo meritve temperaturnih in vlažnostnih parametrov ter tloris stanovanja. Nato se v okenske okvirje čistih prostorov (spalnica, otroška soba) vgradijo hidrosenzibilne, pametne rozete, ki so dimenzionirane tako, da bodo s pomočjo temperaturnega tipala in senzorja za vlago, prepuščala dovod zunanjega zraka skladno s potrebami. Če bo soba prazna bo pretok zraka minimalen, če bo v sobi ena ali več oseb, pa bo pretok zraka večji. Rozeta je opremljena z zaščito proti hrupu in zaščito proti mrčesu. Če ni možno vgraditi rozet se izvedejo preboji skozi zunanji zid in vgradijo elementi proti hrupu in mrčesu. Sledi vgradnja varčnih in neslišnih ventilatorjev v umazane prostore (kopalnica, stranišče, pralnica, kuhinja). Ventilatorji bodo stalno obratovali z volumenskim pretokom in tako zagotovili stalen enakomeren pretok zraka po celotnem stanovanju. Na željo investitorja se lahko v kopalnico vgradi ventilator, ki bo stalno in samodejno obratoval med 30 m³/h in 60 m³/h. Takšen ventilator reagira na povečano količino vlage v prostoru. Ko se bo nekdo kopal, se bo v kopalnici vlaga povečala in ventilator bo samodejno povečal volumenski pretok zraka, ko se bo vlaga zmanjševala se bo pretok zraka samodejno zmanjševal. Naj vas konstantno obratovanje ventilatorjev nikar ne skrbi. Ventilatorji so najnovejši varčni izdelki, ki potrebujejo za osnovni način delovanja le 5 W moči, kar na leto znaša le okrog 5 EUR.

Podjetje EuroStil ponuja trajno rešitev s toplotnimi mostovi, izrabljenim zrakom, povečano kondenzno vlago in zdravju škodljivo zidno plesnijo. Na kritičnih predelih (nekateri vogali, špalete okrog oken…) zidove premažejo tudi s posebno termoizolacijsko barvo (Korund ipd.) in tako zanesljivo preprečijo nastajanje plesni tudi zaradi toplotnih mostov.

Foto: https://pixabay.com/photos/trees-pines-forest-old-elderly-5415308/Elstef

Prezračevanje z rekuperacijo

Prezračevanje z rekuperacijo postaja novi standard pri novogradnjah. Gre za proces vračanja toplotne energije v stavbo na način, da prihaja do minimalnih izgub energije in zato predstavlja mnoge prednosti za sodobne stavbe. Prezračevanje z rekuperacijo poteka s pomočjo naprave na katero se priključi dvocevni kanalni sistem prek katerega se izvaja prezračevanje prostorov. Prenosnik toplote, ki predstavlja osnovni del naprave pa z rekuperacijo toplote iz zraka, pripomore k zagotavljanju optimalnih bivalnih pogojev in energetski učinkovitosti stavbe.

Naprave za prezračevanje z rekuperacijo toplote so lahko vgrajene avtonomno ali v kombinaciji s sistemom klimatizacije, ki prostor ogreva in hladi. Glavna naloga rekuperatorja toplote je v zimskem času prenos toplotne energije s toplega in iz prostora izstopajočega zraka na sveži vhodni zrak. V poletnem času pa v kombinaciji s sistemom klimatizacije rekuperatorji toplote delujejo tako, da topel vhodni zrak delno ohladijo z izhodnim hladnim zrakom. Sveži zunanji zrak se v napravi filtrira ali ogreva le z rekuperacijo toplote odpadnega zraka ali dodatno dogreva in hladi s pomočjo klimatske naprave. Ob tem naprava poskrbi tudi za izmenjavo vlage ter za čiščenje vstopnega zraka. Odstotek rekuperacije toplote je približno 80 – 90%, odvisen pa je od vlažnosti zraka in temperature zračnih tokov. Toplotni prenosnik je narejen tako, da pri prenosu toplote ostajata zračna tokova med seboj ločena, zato se absolutna vlažnost tokov ne spreminja.

Kako deluje sistem za prezračevanje z rekuperacijo toplote?

Prezračevanje z rekuperacijo zagotavlja kakovostno prezračevanje preko izmenjave iztrošenega zraka v bivalnih prostorih s svežim zrakom. V ta namen se uporablja zgoraj predstavljena naprava za prezračevanje, poleg slednje pa je potreben še dvocevni kanalni razvod zraka. Prek kanala, ki skrbi za vpihovanje zraka v prostor in odvod odpadnega zraka se v napravi pripravljen zunanji zrak s pomočjo ventilatorja prek kanalskega razvoda ponavadi dovede v spalnice in dnevne prostore skozi vhodne prezračevalne odprtine z rešetkami. Sesalni ventilator pa skozi izstopne sesalne odprtine z rešetkami sesa iz prostorov odpadni zrak in ga prek kanalov dovede nazaj v napravo, kjer toplotni prenosnik omogoči prenos toplote na sveži vstopni zrak. Na strani vstopnega zraka je vgrajen tudi sistem zaščite pred zmrzovanjem, na poti ohlajenega zraka pa je nameščen lovilec kondenzata zaradi iz zraka izločene vodne pare. Delovanje naprave oziroma ventilatorjev ureja regulacijska enota s temperaturnimi tipali.

Celoten prezračevalni sistem torej poleg naprave za prezračevanje z rekuperacijo toplote sestavljajo še: dva ventilatorja (vpihovalni in sesalni) dvocevni kanalni sistem, okvirji za odprtine z rešetkami, ter zračni filtri, skozi katere potujeta oba zračna tokova. Na strani vstopnega zraka je vgrajen sistem zaščite pred zmrzovanjem, na poti ohlajenega zraka pa je nameščen lovilec izločene vodne pare. Delovanje naprave oziroma ventilatorjev ureja regulacijska enota s tipali, ki jo upravljamo s pomočjo daljinskega upravljalnika. Centralni sistem za prisilno prezračevanje z rekuperacijo toplote zagotavlja optimalne bivalne pogoje in varčuje z energijo, zahteva pa redno in kakovostno vzdrževanje (menjava filtrov).

Foto: https://eurostil.si/rekuperatorji/

Poleg centraliziranih sistemov za prezračevanje z rekuperacijo toplote obstajajo tudi manjše, lokalne naprave za prezračevanje z rekuperacijo toplote. Te se namestijo v prostor, ki ga želimo prezračevati ali na zunanji zid, s čimer je zagotovljeno, da prek odprtine za dovod/odvod zraka skrbijo za lokalno prezračevanje prostora v katerem so nameščene. Tako prezračevanje je izvedljivo brez dodatnih stroškov za kanalske razvode, predvsem v primerih obnove starih objektov, kjer kanalov ni mogoče skriti pod viseče strope.

Naročnik oglasa je EUROSTIL, Andrej Remih s.p.

 

 

 

Članek je avtorsko zaščiten!

Povezani Članki

E-Novice

Prijavi se na pregled dogodkov in bodi na tekočem.