Ministrstvo za okolje in prostor je začelo po vsej državi odpirati Info točke, ki so del projekta Sobivamo. Gre za projekt, namenjen starejšim, Info točke pa bodo obiskovalcem na enem mestu ponujala vse informacije o možnostih sobivanja, zagotavljanja bolj prijaznega bivalnega okolja ali vzpostavljanja sobivalnih skupnosti.
Cvetka Jagodic in Vesna Dragan ob odprtju prve Info točke projekta Sobivamo (foto: mok.gov.si)
Projekt Sobivamo se je začel lani jeseni, od tedaj pa se je mu je pridružilo 11 slovenskih mestnih občin. Prvo Info točko so odprli v Kopru, jutri (v petek, 6. aprila) se odpira info točka v Mariboru, do konca meseca pa bodo zaživele vse točke na enajstih lokacijah. Na spletni strani projekta Sobivamo je na voljo tudi virtualna spletna točka, kjer so zbrane vse informacije, prav tako pa je tam možno, s pomočjo različnih obrazcev, oddati svoja vprašanja, želje, potrebe in zanimanja. Spletna stran tako ostaja osrednje digitalno informacijsko središče projekta.
Ta oblika bivanja, kjer v skupnosti živi več starejših oseb, je v svetu že precej razširjena, v Sloveniji pa je treba zaupanje vanjo šele vzpostaviti. Odzivi na okroglih mizah,ki so jih opravili po vsej Sloveniji, so potrdili, da starejši potrebujejo nove rešitve za kakovostno bivanje, predvsem za čas bivanja med svojim domom in domom za starejše. Sobivanje več starejših oseb nudi ustrezno kakovost življenja, saj niža življenjske stroške, širi socialno mrežo, odpravlja osamljenost in lajša vsakdanja opravila.
Glede na potrebo po vedno več konkretnih informacijah glede modelov in možnosti sobivanja v Sloveniji, bodo v vseh 11 mestnih občinah postavljene info točke, najmanj štirikrat letno pa bodo na njej prisotni tudi predstavniki projekta Sobivamo (Ministrstvo za okolje in prostor ter partnerji), ki bodo prisluhnili starejšim, jim osebno predstavili obstoječe možnosti in rešitve za njihove izzive ali prenesli njihove predloge v prihodnje sistemske rešitve. Gostitelji info točk so skrbno izbrani, saj je iskrena želja Ministrstva za okolje in prostor, da delujejo v prostorih, ki jih starejši poznajo, jih radi obiskujejo in se v njih dobro počutijo. Torej v okolju, ki starejšim daje občutek varnosti in zaupanja.
Vesna Dragan, vodja stanovanjskega sektorja na Ministrstvu za okolje in prostor, je ob otvoritvi prve Info točke na kratko predstavila zgodovino nastanka projekta. Ministrstvo se je namreč aktivno odzvalo na razmere v družbi, ki se hitro stara. V Resoluciji o nacionalnem stanovanjskem programu, ki so jo pripravili, so med prioritete postavili reševanje stanovanjske problematike starejših in na osnovi tega zagnali projekt Sobivamo. »S tem projektom smo odprli temo iskanja ter ustvarjanja novih možnosti za kakovostno bivanje starejših povsod po Sloveniji.«
Kot je povedala, so na že na 11 okroglih mizah spoznali lokalne značilnosti, primere dobre prakse in izzive, povezane z bivanjem starejših, ki jih bodo pri nadaljnjem delu tudi upoštevali. Sicer pa bi pri projektu Sobivanje najbrž moralo bolj aktivno sodelovati tudi Ministrstva za delo, družino in socialne zadeve, saj problematika starejšega prebivalstva nedvomno sodi v njegov resor.