Organi pregona iz Francije in Španije so ob pomoči Europola aretirali 29 članov hudodelske združbe in sicer zaradi prodaje nezakonitih fitofarmacevtskih sredstev oz. pesticidov. Preiskava je pokazala, da je kriminalna tolpa v treh državah EU v zadnjih letih prodala okrog 26 ton teh izdelkov ter tako zaslužila več kot 5 milijonov evrov.

Del zaplenjenih nezakonitih pesticidov (foto: europol.europa.eu)
Sodobne kriminalne združbe so vse bolj pogosto organizirane kot prava podjetja, pogosto pa je tudi velik del njihovega poslovanja povsem legalen. Tako je skupni evropski policijski organ Europol tokrat pomagal pregona iz Francije in Španije, da so razbili zelo dobro organizirano združbo, ki je izkoriščala legalne poslovne strukture in od leta 2020 koordinirala pravcato dobavno verigo za prodajo fitofarmacevtskih sredstev (pesticidov), nezakonitih v EU.
Mreža je delovala tudi v Italiji in na Portugalskem, policijska preiskava pa se je začela v Španiji in je nato potekala v dveh segmentih. Prvi del je bil na vrsti med junijem 2024 in januarjem 2025 (s podporo francoskih oblasti), drugi del pa med junijem 2024 in januarjem 2025 (s podporo italijanskih oblasti). Skupni seštevek je bil 29 aretiranih kriminalcev – 22 jih je bilo pridržanih v prvem delu operacije in dodatnih 7 v drugem delu.
Poleg tega so združene policijske sile zasegle približno 26 ton prepovedanih pesticidov, kar pomeni, da je šlo za večjo količino izjemno strupenih in okolju škodljivih snovi. Policisti so tudi zamrznili 14 bančnih računov ter zasegli 350.000 evrov, ki so izvirali iz protizakonitih dejavnosti. Z Europola so tokrat celo potarnali, da se je bilo zelo težko spoprijeti s tako prefinjeno kriminalno mrežo, ker je bila dobro skrita za zakonitimi posli.
»Preiskava je razkrila nov kriminalni trend, ki temelji na uporabi usklajenih struktur in nezakonitih dobavnih verig za distribucijo nedovoljenih izdelkov, bodisi zato, ker jim je potekel rok trajanja, so neregistrirani ali nimajo potrebnega dovoljenja. Osumljenci so uporabljali ponarejene dokumente, da so te nezakonite izdelke uvedli na trg, pri čemer so jih pogosto prikrili kot gnojila ali motorna olja, da bi se izognili odkritju.
Zamaskirale so tudi posode z nedovoljenimi izdelki in za transakcije uporabljale tuje banke, da so svoje poslovanje težje izsledili. Več kot 85 % kriminalnih združb izkorišča zakonite posle za prevoz nezakonitega blaga, širjenje svojega vpliva in kot tudi v tem primeru, za pranje denarja, pridobljenega s kaznivim dejanjem. Ta problem je zelo razširjen v vseh državah članicah EU in drugih svetovnih regijah,« so zaključili z Europola.