Z Ministrstva za obrambo so spomnili, da danes, 7. aprila, obeležujemo ‘Dan slovenske zastave’. Na ta dan je davnega leta 1848 domoljubni študent Lovro Toman s somišljeniki prvič izobesil slovensko trobojnico na Wolfovi ulici v Ljubljani.

Moderna zastava Republike Slovenije (foto: FB Ministrstvo za finance RS)
Slovenska zastava je poleg grba in himne en od najbolj prepoznavnih državnih simbolov Republike Slovenije (RS). Še posebej to velja za obrambni resor, kjer je slovenska zastava močno prisotna in še posebej spoštovana. V Slovenski vojski (SV) so med simboli, ki se jim izkazuje največje spoštovanje, na prvem mestu prav zastava RS, bojna zastava SV in matične bojne zastave posameznih enot.
»Zastavi se izkazuje čast, primerljiva s častmi, ki se jih izkazuje najvišjim državnim predstavnikom. Zastava je tudi priča vseh pomembnih dogodkov v življenju vojakov in vojašnic. Za Slovensko vojsko, ki s slovensko državno zastavo v mednarodnih operacijah in misijah po svetu dokazuje našo zavezanost miru in varnosti, je zastava simbol povezanosti z domovino Slovenijo.
Pod zastavo vojaki prisegajo, in sicer ob podpisovanju prisege v roki držijo rob slovenske zastave,« so med drugim pojasnili z Ministrstva za obrambo (MORS). Dodali so še, kako se bojna zastava SV hrani v Gardni enoti, prvi slovenski bojni prapor pa je naslikal Maistrov borec za severno mejo – slikar Rajko Slapernik. Z MORS so ob tem spomnili še na eno pomembno slovensko zastavo, ki sodi v njihov resor.
Gre za gasilski prapor, ki je pomemben simbol slovenske družbe, del zgodovine in izjemne slovenske kulturne dediščine. Prvi prapor so razvili gasilci Prostovoljnega gasilskega društva Metlika, najstarejšega slovenskega gasilskega društva, 23. maja 1875. Ta ročno izdelani prapor danes hranijo v Belokranjskem muzeju v Metliki, na eni strani ga stran krasi podoba sv. Florijana, zavetnika gasilcev, na drugi strani pa je upodobljen metliški mestni grb.