Naslovnica Šport Portugalska prvič prvak, pohvale za Slovenijo

Portugalska prvič prvak, pohvale za Slovenijo

Avtor: Spletno Uredništvo

S spektakularnim finalom v Stožicah se je včeraj končalo evropsko prvenstvo v futsalu, ki ga je prvič gostila Slovenija. V finalu je Portugalska šele po podaljških premagala Španijo s 3:2 (2:2, 1:1) in tako osvojila svoj prvi naslov evropskega prvaka. Slovenija pa se je izkazala prek reprezentance na parketu in tudi prek organizatorjev prireditve, ki so opravili zares odlično delo.

FInale POR SPA gledalci

Portugalski navijači v polnih Stožicah med finalno tekmo, na koncu katere so se veselili prvega naslova evropskih prvakov (foto: futsaleuro2018.si)

Boj za zlato medaljo med Španijo in Portugalsko je bil ponovitev finala evropskega prvenstva v futsalu iz leta 2010. Takrat so slavili Španci s 4:2, kralji futsala pa so svoj evropski primat tokrat morali predati tekmecem s Pirenejskega polotoka, ki so v svojem drugem finalu prišli do prvega evropskega naslova. Portugalci so pred polno dvorano po podaljških zmagali s 3:2 (1:1, 2:2) tako favoriziranim Špancem ‘preprečili’ osmo zmago na enajstih prvenstvih. Junak tekme je bil Bruno Coelho z dvema zadetkoma, skupaj jih je na prvenstvu dosegel šest. Enega več je dosegel njegov soigralec Ricardinho, ki je s sedmimi zadetki na turnirju bil izbran za najboljšega igralca prvenstva v Ljubljani.

Futsal Euro 2018, finale – Portugalska : Španija 3:2

Strelci – 1:0 Ricardinho (1.), 1:1 Tolra (19.), 1:2 Lin (32.), 2:2 Coelho (39.), 3:2 Coelho (50.)

Portugalska: Sousa, Cary, Bruno Coelho, Matos, Ricardinho, Bebe, Hugo, Andre Coelho, Tunha, Miguel, Cecilio, Moreira, Varela, Brito.

Španija: Sedano, Ortiz, Pola, Miguelin, Alex, Herrero, Tolra, Bebe, Adolfo, Solano, Lin, Lozano, Usin, Joselito.

Portugalci so povedli že v prvi minuti in potem bili še naprej bolj nevarni od nasprotnikov. Čeprav so Španci prevzeli pobudo, jim je šele tik pred koncem prvega polčasa le uspelo izenačiti. Uvod drugega polčasa je minil v enakovredni predstavi, na obeh straneh so gledalci videli nekaj obetavnih akcij. Izid se je spremenil šele v 32. minuti po hudi napaki portugalske obrambe ob prekinitvi. Španci so zatem zadeli še prečnik, Portugalci pa so zadnje tri minute tvegali z igralcem več v polju. To se jim je obrestovalo, saj so 1:42 minute pred koncem izenačili na 2:2 in tako izsilili podaljške.

V podaljških je sprva slabo kazalo za portugalsko ekipo, čeprav je imela veliko podporo slovenskih navijačev s polnih tribun. Španci so spet prevzeli pobudo, poleg tega pa se je pri Portugalski poškodoval najboljši igralec evropskega prvenstva Ricardinho. Po zadeti vratnici in novih španskih priložnostih pa so branilci naslova 55 sekund pred koncem drugega dela podaljška v napadu storili šesti akumulirani prekršek. Sledila je desetmetrovka na drugi strani, ki jo je uspešno izvedel Bruno Coelho in tako odločil iberski finale EP s prvim naslovom za Portugalce

Svojevrstno zmago pa je vpisala tudi Slovenija. Reprezentanca je namreč osvojila prvo mesto v svoji predtekmovalni skupini in, čeprav je izpadla v četrtfinalu, ni razočarala – prej nasprotno. Zadovoljni pa so lahko pri Nogometni zvezi Slovenije in pri UEFI. Tudi veliki finale je bil razprodan, prvenstvo v celoti pa beleži izvrsten obisk ter TV gledanost. Vseh 20 tekem UEFA Futsal EURO v Sloveniji v Areni Stožice si je v živo ogledalo kar 101.934 gledalcev (5097 gledalcev na tekmo).

Vzporedno se z odlično gledanostjo lahko pohvali tudi televizija Sportklub, ki je prenašala tekme. Po podatkih raziskovalne hiše AGB Nielsen si je vsaj eno minuto četrtfinalne tekme med Slovenijo in Rusijo ogledalo 202.195 različnih gledalcev v ciljni skupini posameznikov starejših od 4 let, medtem ko je v povprečju tekmo spremljajo 104.778 gledalcev, so sporočili z NZS, oziroma organizatorji evropskega prvenstva.

Nedvomno je bil lahko upravičeno ponosen tudi predsednik evropske nogometne zveze UEFE Aleksander Čeferin, ki je osebno podelil vse medalje in priznanja na zaključni slovesnosti.