S Komisije EU tokrat prihajata vesti o pričetku veljavnosti dveh novih direktiv, ki sta namenjeni zmanjševanju onesnaževanja in zaščiti zdravja potrošnikov. Prva je revidirana uredba o živem srebru, druga pa nova direktiva EU za spodbujanje popravila blaga.
Revidirana uredba o živem srebru bo odpravila še zadnje načine namerne uporabe te sicer zelo strupene snovi po vsej EU. Z novimi pravili bosta od 1. januarja 2025 prepovedana tudi uporaba in izvoz zobnega amalgama, s čemer zobozdravstvena polnila ne bodo več vsebovala živega srebra (razen v primeru posebnih zdravstvenih potreb in kadar zdravnik ocenil, da je to neizbežno nujno potrebno).
»Države članice bodo morale prenehati proizvajati, uvažati in izvažati tudi nekatere kategorije sijalk, ki vsebujejo živo srebro, in sicer od leta 2026 oziroma 2027, odvisno od kategorije sijalk. Nadomestile jih bodo manj strupene in energijsko bolj učinkovite alternative, kot so svetleče diode,« so pojasnili s Komisije EU in dodali, da gre za nov pomemben korak k doseganju cilja EU za okolje povsem brez strupenih snovi.
Druga nova direktiva EU pa je namenjena spodbujanju popravila blaga. Gre za prehod v bolj trajnostno obliko potrošnje, saj se spodbujajo potrošniki, da pokvarjene ali poškodovane proizvode nesejo na popravilo, namesto da bi jih preprosto vrgli v smeti in kupili druge. Tako naj bi nova direktiva prispevala tudi k zmanjšanju odpadkov ter posredno tudi k zmanjševanju emisij toplogrednih plinov.
Za potrošnike najbolj zanimiv del zakonskih novosti pravi, da bodo morali proizvajalci določenih izdelkov, kot so na primer hladilniki ali pametni telefoni, potrošnikom pravočasno ponuditi storitve popravila in sicer po razumno nizki ceni. »Da bi okrepili evropski trg popravil, morajo ti proizvajalci ponuditi rezervne dele po razumni ceni, ne smejo zavrniti popravila ali izvajati praks, ki bi popravila preprečile.
Nova direktiva med drugim potrošnikom daje tudi novo pravico do enoletnega podaljšanja zakonske garancije, če se bodo odločili za popravilo izdelka namesto za zamenjavo. Države članice morajo direktivo prenesti v nacionalno zakonodajo do 31. julija 2026,« so še dodali z Evropske komisije.