Evropska komisija je pravkar objavila letno poročilo o trgovinski zaščiti za leto 2018. V minulem letu je namreč Komisija izvedla največjo prenovo protidampinške in protisubvencijske zakonodaje EU od njene zasnove.
Komisar Juncker – borec proti nepoštenim trgovinskim praksam (foto: europarl.europa.eu)
Od začetka mandata Junckerjeve Komisije (novembra 2014) je slednja do decembra 2018 uvedla 95 ukrepov trgovinske zaščite. Ob koncu leta 2018 je EU izvajala 93 dokončnih protidampinških ukrepov in 12 protisubvencijskih ukrepov, od katerih se jih je skoraj 44 % uporabljalo za uvožene izdelke iz jekla. Več kot dve tretjini vseh veljavnih ukrepov (68 %) zadevata izdelke, uvožene iz Kitajske.
Predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker je ob tem povedal: „Čeprav trgujemo odprto, si ne smemo privoščiti naivnosti. Vsi naši trgovinski partnerji si ne želijo igrati po enakih pravilih kot mi, zato ne smemo dopustiti, da bi nas izkoriščali. EU, njena podjetja in delavce moramo zaščititi pred nepoštenimi trgovinskimi praksami.
Naše intenzivno delo na tem področju v zadnjih nekaj letih je obrodilo sadove: končno imamo na voljo orodja, ki so primernejša za današnje svetovno gospodarstvo, in si bomo še naprej prizadevali, da bi svojim podjetjem in delavcem lahko zagotovili zaščito pred vsemi oblikami nepoštenih praks.“ O naporih za delovanje poštene konkurence pa je spregovorila tudi Evropska komisarka za trgovino Cecilia Malmström.
„Odprta gospodarstva potrebujejo učinkovite instrumente za izvrševanje poštene konkurence, zlasti v času, ko si nekatere države ne želijo igrati po pravilih. To poročilo kaže, da si naša skupina za trgovinsko zaščito bolj kot kdaj koli prej prizadeva za ohranitev delovnih mest ter zaščito EU pred nepoštenimi trgovinskimi praksami po vsem svetu. Na podlagi nedavnih reform lahko zdaj hitreje ukrepamo, naši instrumenti pa so bolje prilagojeni sedanjim svetovnim gospodarskim izzivom.“
Komisija poudarja, da danes veljavni ukrepi trgovinske zaščite pred nepošteno tujo konkurenco ščitijo 320.000 delovni mest po Evropi. Zaradi ukrepov trgovinske zaščite se je znatno zmanjšal ‘uvoz po nepoštenih cenah’, v nekaterih primerih celo za 99 %, obenem pa so dajatve določene na ravni, ki omogoča ponovno vzpostavitev konkurenčnih pogojev na trgu EU brez preobremenitve potrošnikov v EU in industrij v spodnjem delu verige.
“EU je leta 2018 prenovila svojo protidampinško in protisubvencijsko zakonodajo, da bi se lahko učinkoviteje odzivala na nepoštene trgovinske prakse, ki škodujejo proizvajalcem EU. Na podlagi sprememb so preiskave začele potekati hitreje in pregledneje, v njih pa je zdaj dodatno poudarjena pomoč manjšim podjetjem. Ta nova pravila, ki so se leta 2018 začela uporabljati za nove preiskave, vključujejo možnost uvedbe višjih stopenj dajatev v primeru resnejših izkrivljanj trga.
EU je leta 2018 začela 10 novih preiskav, od katerih so štiri zadevale uvožene izdelke iz jekla. Sprejetih je bilo 14 sklepov v zvezi z novimi ukrepi. EU je začela tudi 17 preiskav za pregled obstoječih ukrepov, pri čemer je bilo sprejetih sedem sklepov za ohranitev veljavnih ukrepov. Komisija je poleg tega začela tri preiskave za uvedbo zaščitnih ukrepov – eno v jeklarskem sektorju in dve dvostranski v zvezi z rižem s Kambodžo in Mjanmarom.
Po uvedbi ukrepov ZDA na področju jekla in aluminija je EU sprejela ukrepe za odpravo negativnih učinkov ukrepov za jeklarski sektor EU. To je bilo potrebno za izognitev preusmerjanju svetovne trgovine proti EU, ki bi lahko škodovalo proizvajalcem jekla v EU. Komisija je posredovala pri približno 70 tujih preiskavah za zaščito trgovine, katerih predmet so bili izvozniki iz EU, pri čemer je šlo za primere neupravičene uporabe ali zlorabe instrumentov trgovinske zaščite.
To je v številnih primerih privedlo do tega, da so bile dajatve odpravljene ali niso bile uvedene. Trenutno za izvoznike iz EU velja 174 ukrepov trgovinske zaščite v primerjavi s 162 v letu 2017. Ta trend naj bi se v naslednjih letih nadaljeval,” so najpomembnejše dosežke lanskega leta opisali v posebnem dokumentu Komisije EU.