Medtem, ko je včeraj Izrael znova blokiral dostavo humanitarne pomoči za Gazo, je Evropska komisija na drugi konec sveta namenila novih 76 milijonov evrov humanitarne pomoči EU. Denar bo šel za pomoč beguncem in premagovanje kriznih razmer v več državah južne in jugovzhodne Azije.

Za begunske otroke bo poskrbljeno na več načinov (foto: FB EU Civil Protection & Humanitarian Aid)
Komisarka za pripravljenost in krizno upravljanje Hadja Lahbib je osebno obiskala Bangladeš, kjer je predviden njen obisk velikega begunskega taborišča v Cox’s Bazarju ter srečanje s humanitarnimi partnerji in z lokalnimi oblastmi. Evropska komisija Bangladešu pravkar namenila novih 32,3 milijona evrov, s katerimi bodo pomagali več kot milijonu beguncev iz etnije Rohingya, ki so od leta 2015 dalje prebežali iz sosednjega Mjanmarja.
Ta denar bo šel za hrano, vzdrževanje zaklonišč in drugih objektov v taboriščih, zagotavljanje osnovnih storitev, za zdravstvena oskrbo, izobraževanje ter za dostop do vode in sanitarij. Za Mjanmar, kjer se je po etničnem čiščenju ljudstva Rohingya leta 2021 razplamtela še krvava državljanska vojna (med izjemno pisano prodemokratično koalicijo in vojaško diktaturo), pa bo EU letos namenila 33 milijonov evrov.
Ta denar bo šel za enake namene kot sredstva za Bangladeš, pole tega pa tudi za izobraževanje o nevarnosti min in za pomoč žrtvam min. Kot da brutalna državljanska vojna ne bi bila dovolj, pa Mjanmar pogosto prizadenejo tudi cikloni in poplave, tako da bo vsaka humanitarna pomoč zagotovo dobrodošla. Sredstva za begunce iz te države in sicer 3,5 milijona evrov pa bodo namenjena tudi Indiji, Indoneziji, Maleziji in na Tajskem.
Te države namreč tudi gostijo prebežnike. Poleg tega bo 6 milijonov evrov pomoči EU namenjenih Filipinom -za ukrepe pripravljenosti na naravne nesreče (predvsem ciklone in poplave) ter za odpravljanje religioznih in etičnih konfliktov na otoku Mindanao. Zanimivo, tam se lokalno muslimansko prebivalstvo bori za svobodo že od leta 1570, ko se je začela kolonizacija s strani Španije.
Komisija EU bo za regijo JV Azije dodala še 1,3 milijona evrov za pripravljenost na naravne nesreče, ves denar pa bo usmerjen prek partnerskih organizacij, kot so mednarodne nevladne organizacije in agencije Združenih narodov.