Naslovnica Šport Evropski prvaki zmagali v Črni gori, sledi Belorusija

Evropski prvaki zmagali v Črni gori, sledi Belorusija

Avtor: Spletno Uredništvo

Slovenska moška članska košarkarska reprezentanca je v tretjem krogu uvodnega dela kvalifikacij za naslednje svetovno prvenstvo sredi Podgorice zanesljivo premagala domačo Črno goro s 75:63. Slovenija je tako prišla do pomembnih dveh točk v boju za pot na SP, ki bo na Kitajskem. Varovanci slovenskega selektorja Rada Trifunovića se že danes odpravljajo v Minsk, kjer jih že v ponedeljek čaka še dvoboj z Belorusi.

vidmar

Slovenska obramba je na čelu z Gašperjem Vidmarjem spet delovala kot na zadnjem EP (foto:fiba.com)

Slovenska košarkarska reprezentanca je v tretjem kolu prvega dela kvalifikacij za svetovno prvenstvo 2019 zabeležila svojo drugo zmago. V Podgorici je premagala Črno goro s 75:63. Za Slovenijo je to zelo pomembna zmaga, saj sistem tekmovanja določa, da bodo prve tri ekipe iz te skupine v drugi del napredovale le z medsebojnimi izidi, glede na to, da ima Belorusija že tri poraze, pa bo Črna gora verjetno ena od teh treh reprezentanc.

Dvoboj v Črno goro je bil v prvih treh četrtinah dokaj izenačen, odločen pa je bil šele v zadnji četrtini. Tekma je bila zelo pomembna za obe ekipi, zato je trpela kakovost igre. Slovenija je v prvem polčasu največ vodila za sedem točk (32:25), Črna gora z 22:18, noben igralec pa ni izstopal iz povprečja.

‘Minister za obrambo’ Gašper Vidmar je v prvih dvajsetih minutah dosegel devet točk in ujel sedem žog. Evropski prvaki so ohranili mirno kri in tudi v tretji četrtini ohranili prednost na semaforju, potem ko so nadoknadili so zaostanek s 36:42 in tako so pred zadnjimi desetimi minutami igra imeli štiri točke naskoka.

Tekma se je prelomila na začetku zadnje četrtine, ko so naši s serijo uspešnih metov z razdalje povišali prednost na 12 točk naskoka. Gostitelji tega zaostanka niso več nadoknadili, Slovenija pa je s pametno igro, kateri so načelovali Klemen Prepelič, Jaka Blažič, Edo Murić in Gašper Vidmar, zasluženo prišla do dveh zelo pomembnih točk.

Prepelič je bil z 19 točkami prvi strelec tekme (met iz igre 4:8, 5 podaj, indeks 22). Jaka Blažič je dosegel 14 točk (5 skokov, 3 podaje), Gašper Vidmar pa je imel ob 13 točkah še devet skokov. “Dosegli smo prvi cilj. Ta zmaga je pomembna, ker smo si z njo zagotovili drugi del kvalifikacij, kar sicer nikoli ni bilo vprašanje, hkrati pa sta to točki, ki ju bomo prenesli v drugi del. Ni pa bilo lahko zmagati. Črnogorci so bili zelo agresivni, tako da smo morali igrati pametno in izkoriščati prostor pod obročem. Proti Belorusiji moramo iti na zmago, pričakujem pa, da bodo priložnost dobili tudi ostali fantje,” je bil zadovoljen prvi mož tekme Klemen Prepelič.

Za Slovenijo, ki je v novembrskem ciklusu premagala Belorusijo doma in v gosteh izgubila s Španijo, je bil to najverjetneje prvi par točk v kvalifikacijah za SP 2019 na Kitajskem. Do konca prvega dela kvalifikacij so še tri tekme – najprej v ponedeljek z Belorusijo v Minsku ter nato junija doma s Španijo in Črno goro. V drugem delu kvalfikacij, ko se bodo pridružile prve tri ekipe iz skupine s Turčijo, Latvijo, Ukrajino in Švedsko, pa bo na vrsti še šest tekem.

Sicer velja opozoriti, da je Belorusija včeraj doma izgubila s Španijo ‘le’ z 82:84. Poleg tega, da je beloruska košarkarska izbrana vrsta očitno v dobri formi, bi ji morebitna zmaga proti Sloveniji na stežaj odprla vrata do napredovanja. Zato našim v Misku najbrž ne bo lahko.