Južnokorejsko mesto Busan je gostilo pogajanja o Svetovnem sporazumu o plastiki, ki pa se niso končala na pozitiven način. Kljub dolgemu dogovarjanju državam članicam ZN ni uspelo doseči dogovora, kar je zastopstvo EU močno obžalovalo. Pogajanja naj bi se nadaljevala prihodnje leto, a končnega sporazuma še ni videti na obzorju…

Meglen jesenski dan na močno onesnaženi reki Drini (foto: pxhere.com)
Težko pričakovano zasedanje medvladnega pogajalskega odbora o ‘Globalni pogodbi o plastiki (INC-5)’ oz. ‘Svetovnem sporazumu o plastiki’ v Južni Koreji se je končalo brez dogovora. Države članice ZN se namreč tudi po dveh letih pogajanj in tednu dni zasedanja v Busanu niso uspele uskladiti o prvem pravno zavezujočem instrumentu za odpravo globalnega onesnaževanja s plastiko.
Zasedanje je bilo tako prekinjeno, pogajanja pa se bodo nadaljevala prihodnje leto. »Močno obžalujem, da ni dogovora o novi svetovni pogodbi o plastiki. Če se bo poslovanje nadaljevalo kot običajno, se bo proizvodnja plastike do leta 2060 potrojila. EU bo ostala trdno zavezana iskanju globalne rešitve. Naši oceani, naše okolje in državljani po vsem svetu to potrebujejo,« je dejala pristojna komisarka EU Jessika Roswall.
S Komisije EU so še pojasnili, da se niso mogli zediniti okoli besedila zavezujočega instrumenta, nesoglasja pa so bila najbolj opazna glede zmanjšanja proizvodnje primarnih plastičnih polimerov, prepovedi in omejitve ‘zaskrbljujočih’ kemikalij v plastičnih izdelkih, problematični plastični izdelki in izdelki, ki se jim je mogoče izogniti, pa tudi glede razširjenih odgovornosti proizvajalcev in okrepljenega ravnanja z odpadki.
Ključna razhajanja so med glavnimi državami proizvajalkami nafte in državami ‘koalicije visokih ambicij’(EU, Združeno kraljestvo, Kanada ter mnoge afriške, latinskoameriške in pacifiške države). Velika večina od več kot 100 držav sveta je že pozitivno ocenila ambicije EU in število teh držav še naprej narašča. S Komisije EU zato, kljub neuspehu zadnjih pogajanj zagotavljajo, da bo EU še naprej dajala zgled z izvajanjem okoljevarstvene zakonodaje EU.
Priprave na nov, že 6. krog pogajanj se bodo nadaljevale s sestanki pogajalskega odbora v naslednjem letu. Vzporedno s tem bodo države še naprej delale na nacionalnih ukrepih za boj proti onesnaževanju s plastiko, nadaljevale pa se bodo tudi razprave, da bi našli skupni jezik za globalni dogovor. Vendar pa končnega dogovora še ni videti na obzorju in tudi ni pričakovati, da bi ga na primer ZDA v času predsednikovanja Donalda Trumpa podpisale.