Naslovnica Magazin Hackaton je povezal inovacije in podjetništvo s pristaniško logistiko

Hackaton je povezal inovacije in podjetništvo s pristaniško logistiko

Avtor: Spletno Uredništvo
V koprski enoti Inkubatorja Sežana potekal prvi nagradni hekaton ‘North Adriatic Port Logistics Challenge’. Dogodek je povezal akademsko, znanstveno in gospodarsko sfero,  z namenom iskanja inovativnih rešitev za izzive v logistični in prometni industriji, s poudarkom na področja, ki so zanimiva za Luko Koper.
Hackaton je povezal inovacije in podjetništvo s pristaniško logistiko

Tovorni in potniški del koprskega pristanišča na megleno jutro novembra letos (foto: Kleva films/Luka Koper)

Natečaj ‘North Adriatic Port Logistics Challenge’ je bil rezultat letošnjega ‘Sporazuma o sodelovanju pri izvajanju podjetniškega podpornega programa v letu 2024’ med Luko Koper in Mestno občino Koper. S tem sta partnerja izrazila zavezanost k trajnostnemu sodelovanju pri iskanju tehnoloških in gospodarskih rešitev v občini ter spodbujanju podjetništva v lokalnem okolju. Za izvedbo natečaja je poskrbel Inkubator Sežana.

»Dogodka se je udeležilo 35 udeležencev v 14 ekipah iz Slovenije in Italije, ki so v petih dneh razvijali inovativne projekte pod mentorstvom izkušenih strokovnjakov. Udeleženci so se spopadli s 5 tematskimi sklopi in sicer, ureditev površin skupne rabe, ohranjanje biodiverzitete, blažitev hrupa, uporaba viškov proizvedene energije iz obnovljivih virov elektrike in razvoj storitev dodane vrednosti s pomočjo sodobnih tehnologij.

Zaključne poslovne ideje je ocenjevala petčlanska strokovna komisija, ki je pri ocenjevanju upoštevala inovativnost, edinstvenost, trajnost in avtentičnost podjetniških rešitev ter druge kriterije,« so pojasnili z Inkubatorja Sežana. Na koncu sta zmaga na hackatonu in lepa nagrada v višini 3.000 evrov pripadli ekipi Fakultete za pomorstvo in promet (Univerza v Ljubljani) s sedežem v Portorožu.

Zmagovalni projekt je obdelal področja optimizacije skladiščnih površin v Luki Koper z uvedbo sistema Boxbay in RED ter modernizacijo z razvojem in novimi povezavami zalednega terminala v Sežani. Drugo mesto in 1.500 evrov je osvojila ekipa e-Logis iz Ilirske Bistrice s projektom Intel-Pallet, ki je namenjen uporabnikom v logistični verigi za lažje izmenjevanje transportne embalaže.

S tretjim mestom in s 500 evri nagrade pa se je zadovoljila ekipa Višje strokovne šole L.I.V.E. iz Maribora, ki je pripravila projekt inovativnih, trajnostnih ter obenem edinstvenih rešitve za ureditev površin ob novem potniškem terminu Luke Koper. Na koncu so bili zadovoljne prav vse strani, ki so sodelovale pri pripravi in izpeljavi hackatona, saj je bil cilj dogodka dosežen.

»Uspeh prvega takega logističnega hekatona v Sloveniji je dokaz, da lahko z združenimi močmi ustvarjamo ekosistem, ki spodbuja inovacije in podjetništvo ter prispeva k tehnološkemu in gospodarskemu napredku regije,« je splošno zadovoljstvo povzel direktor Inkubatorja Sežana Dorijan Maršič.

Povezani Članki

E-Novice

Prijavi se na pregled dogodkov in bodi na tekočem.