V Slovenski košarki znove vre. Aktualni evropski prvaki so si v ponedeljek z domačim porazom proti Turčiji zapravili možnosti za odhod na naslednje svetovno prvenstvo, Antony Randolph pa je najavil slovo od reprezentančnih nastopov. Toda podobno kot lani so za največji škandal spet poskrbeli slovenski košarkarski sodniki. Danes je namreč Košarkarska zveza javnost obvestila, da je, zaradi odpovedi delegiranih tekem s strani sodnikov, prisiljena odpovedati in preložiti na kasnejši termin vsa tekmovanja državnih prvenstev mlajših starostnih kategorij.
Zaradi novega izsiljevanja sodnikov je morala KZS odložiti vse tekme mladinskih tekmovanj (foto: flickr.com)
Afera se je začela že maja leta 2017, ko je bil na Izvršnem odboru Košarkarske zveze Slovenije sprejet sklep o višini sodniških stroškov, ki je med drugim znižal višino potnih stroškov za poti sodnikov na tekme pod okriljem KZS. Takšen sklep je bil sprejet na podlagi enotnega predloga združenj vseh slovenskih klubov in je izračunavo potnih stroškov uskladil z veljavnimi predpisi v RS.
Sodnike je razjezilo, da bi dobili enake potne stroške kot vsi ostali državljani Slovenije (višina potnih stroškov pa je jasno zapisana v veljavni zakonodaji) in tega sodniki niso prenesli. Takoj zatem, ko je septembra lani slovenska reprezentanca osvojila zgodovinski naslov evropskega prvaka, so sodniki začeli stavko, oziroma so do daljnjega odpovedali sojenje. Lani je bil tako začetek državnih prvenstev v vseh kategorijah prestavljen za več tednov.
Potem pa se je vseeno zazdelo, da so Košarkarska zveza Slovenije (KZS), klubi in ‘sodniška gospoda’ le dosegli dogovor, saj so bile vse lige regularno izpeljane do konca. Včeraj pa je očitno spet močno počilo, saj je KZS javnost obvestil, da zaradi odpovedi delegiranih tekem s strani sodnikov, odpoveduje in prelaga na kasnejše termine prav vsa tekmovanja državnih prvenstev mlajših starostnih kategorij. Članski Superpokal Slovenije, ki bi ga morala Olimpija in Sixt Primorska odigrati v ponedeljek, 24. septembra ob 20. uri, pa ostaja na programu po prvotnih načrtih.
Predsednik KZS Matej Erjavec se je oglasil z dolgim dopisom: “Ker vidimo, da se DKS oz. nekateri posamezniki znotraj te organizacije zopet poslužujejo izredno nekorektnih taktik, da bi dosegli nekaj, kar je v resnici v interesu le parih posameznikov, ne pa same slovenske košarke, vam podajamo plat KZS, ki jo je možno tudi preveriti in potrditi z dokumentacijo. Na žalost je večina napisanega s strani ljudi, ki trenutno vodijo sodništvo, spretno zavajanje.
Stroškovnik, ki smo ga sprejeli na zadnji seji IO KZS, prinaša zvišanje taks pri vseh mlajših selekcijah kot tudi delno v ženski članski ligi. Stroškovnik res določa znižanje taks pri moških članskih ekipah, vendar pa so ta znižanja znatno manjša kot pa zvišanja pri mlajših selekcijah. Dejstvo je, da je DKS oz. g. Jovanovič, pred začetkom lanske sezone podpisal sporazum s klubi, kjer se je zavezal, da bodo v DKS, sami uredili stroškovnik, ki bo prinesel nižje stroške klubom, v nasprotnem primeru pa se zavezujejo k temu da bodo sprejeli star stroškovnik in znižanje kilometrine na 0,18 EUR. “
Obljuba in podpis sta prišli od istega človeka, ki sedaj poziva k bojkotu vseh tekem. Očitno gre za prevaro, razočarano ugotavljajo na KZS. Da bi DKS lahko ustvarila takšen stroškovnik in bi bili vsi zadovoljni, tega po mnenju Erjavca ni bilo niti realno pričakovati. Med tekom zadnjega leta so bil zato pogajanja med klubi in sodniško organizacijo izredno neuspešna, a so očiitno spet krožile lažne informacije.
“Svojim članom so tako podali neresnico, ko so jih obvestili da so bili v glavnem usklajeni z vsemi klubi in da je KZS samovoljno posegala v dogovor. Dejstvo je, da so bili v resnici usklajeni le s klubi 1. SKL, medtem ko so bili s klubi ženske lige, 2. SKL in 3. SKL ter 4. SKL neusklajeni. Dogovor jih je zavezoval k temu, da morajo biti usklajeni prav z vsemi in ker temu ni bilo tako, nam na košarkarski zvezi, na pobudo klubov, ni preostalo nič drugega kot da poskusimo najti sredinsko pot za vse in poskusimo narediti sistem bolj pravičen.
Ob tem smo se zavedali, da vsi ne bodo zadovoljni, vendar pa smo pričakovali, da bodo, glede na to, da v DKS niso uspeli realizirati obljubljenega, tokrat spoštovali odločitev IO KZS, kot bodo to naredili klubi, ki pa prav tako niso zadovoljni, saj niso dobili obljubljenega s strani DKS. Tako da še enkrat ponavljamo, klubi in DKS niso bili usklajeni in tako niso bili zmožni sprejeti dogovora, kar pomeni, da če KZS ne bi podal predlog bi klubi imeli vso pravico uveljaviti določbe sporazuma (podpisanega s strani g. Jovanoviča na kilometrino 0,18 eur) in bi bili vsi prav na isti točki kot smo bili lani v tem času, z nižjo kilometrino in brez povišanj taks za mlajše selekcije.
Kar pa se tiče izobraževanj, na katere sedaj pozivajo svoje člane, da se jih ne udeležijo, pa bi radi izpostavili, da je glavni in pa tudi edini razlog, da smo letos postavili izobraževanja pod okrilje KZS to, da je dejanski obstoj DKS in njegovo delovanje pod vprašanjem. Dejansko ne vemo, kdo zares predstavlja njihovo vodstvo. Enkrat dobivamo odstopne izjave, drugič pa se isti ljudje podpisujejo pod dopise in odločilne dokumente.
Njihov predstavnik v IO KZS je bil g. Ristič, ki ima sicer funkcijo člana pogajalske skupine, vendar pa ni imel nobenih drugih pooblastil. Prav tako do danes nismo videli s strani DKS nič, kar bi nakazovalo, da bi DKS trenutno bila sama sposobna organizirati in izvesti kvaliteten seminar, vsekakor pa ne pred začetkom te sezone. Naš cilj ni uničevati ali hromiti sodniško organizacijo, je pa naš namen, da poskusimo zagotoviti, da bi sezona stekla čimbolj gladko in da se ne ponovijo napake prejšnjega leta tako s strani klubov, kot tudi KZS in DKS.
Zadnjih nekaj sezon poslušamo o problematiki pomanjkanja sodnikov in pa premajhnih taksah mlajših sodnikov, vendar pa smo v prejšnji sezoni spremljali izredno pasivnost DKS kar se tiče reševanj kakršnihkoli problemov, smo se na KZS zavezali, da bomo v tem letu poskusili rešiti problem pomanjkanja mlajših sodnikov in napredovanje sodnikov in v primeru, da se bo DKS v tem času bolje organizirala in dejansko pričela delovat več na področju za kar je dejansko bila ustanovljena in tudi finančno podprta s strani KZS, bomo z veseljem takoj v naslednji sezoni vrnili vsa izobraževanja pod okrilje DKS.
Predvidevamo pa, da niso obvestili svojih članov, da je glavni razlog poziva k bojkotu in stavki v resnici interes parih posameznikov, ki so bili leta navajeni, da lahko brez posledic počnejo, kar se jim zahoče in da ‘paket’, ki ga izpostavljajo kot pogoj za sojenje, vsebuje točko o vrnitvi pravic peščici sodnikom, ki v lanski sezoni niso mogli sodit v nekaterih tujih ligah, ker niso dobili soglasja KZS.
Resnično nas zanima, ali se sodniki zavedajo, da se jih poziva k stavki, kljub temu da bo večina sodnikov imela povišanja in, da gre tukaj v resnici za interese parih posameznikov. Za konec bi izpostavili tudi naslednje. Približno 85% klubov je s postavljeni stroškovnikom prav tako nezadovoljnih, vendar pa so ga sprejeli kot edino rešitev v dobro slovenske košarke. Na situacijo gledajo kot da niso dobili, kar jim je bilo obljubljenega s strani DKS in gledajo na naš predlog kot darilo za sodnike, zato tukaj preprosto ni več manevrskega prostora,” je povedal predsednik KZS Erjavec.
Na KZS so zaključili z besedami, kako so se resnično vsi trudili, da bi našli čimbolj pravično rešitev in obenem zvišali takse tistim, ki so bili zadnja leta največkrat spregledani. A očitno to ni bilo dovolj. Sicer kritike letijo tudi na vodstvo KZS in predsednika Erjavca, ki na bi v poročilu za javnsot navedal več nersnic. A najbolj žalostno je, da bodo spet najbolj prizadeti otroci.