Evropska komisija je objavila najnovejša poročila o napredku podjetij Facebook, Google in Twitter glede boja proti dezinformacijam od marca 2019 do danes. Napredek je opazen, a najbrž še prepočasen. Čez mesec dni so namreč že na vrsti evropske volitve.
Nekateri so se v preteklosti kar na veliko okoriščali prek bolj ali manj skritega političnega ogleševanja, a se tovrstno manipuliranje uporabnikov spleta v EU počasi končuje (foto: pixabay.com)
Podjetja Facebook, Google in Twitter so na svojih družbenih platformah ‘že’ začela označevati politične oglase. Na Facebooku in Twitterju so zbirke političnih oglasov zdaj javno dostopne, Googlova zbirka pa je v testni fazi. To sicer prinaša precej več preglednosti za navadne uporabnike, vendar pa morajo podjetja uvesti še nadaljnje tehnične izboljšave ter pospešiti izmenjavo metodologije in podatkov o lažnih računih, da bi lahko zunanji strokovnjaki, preverjevalci dejstev in raziskovalci opravljali neodvisne ocene.
“Komisija hkrati obžaluje, da Google in Twitter še nista poročala o napredku glede preglednosti tematskega oglaševanja. Vsa tri podjetja pa so spodbujala medijsko pismenost ter novinarjem in pobudnikom kampanj zagotavljala usposabljanje. Vse tri spletne platforme so podpisale kodeks ravnanja proti dezinformacijam in se zavezale mesečnim poročilom o ukrepanju pred evropskimi volitvami maja 2019,” so med drugim sporočili s Komisije EU.
Novosti so posebej pomembne, ker so prihodnji mesec na vrsti evropske volitve. Zadnj ukrepi družbenih platform naj bi prispevali k poštenim, preglednim in vključujočim volitvam ter k zaščiti demokratičnih procesov pred manipulacijami. Vendar je po drugi strani tudi jasno, da bo za dosego vseh ciljev potrebno postoriti še veliko.