Naslovnica Slovenija Slovenija je odstopila od Boxerjev, dvomi o prihodnosti oklepnikov

Slovenija je odstopila od Boxerjev, dvomi o prihodnosti oklepnikov

Avtor: Spletno Uredništvo
Republika Slovenija je dokončno izstopila iz mednarodnega programa večkolesnih oklopnih vozil znamke Boxer. Pri tem so stroške odstopa z morebitnih 80 milijonov evrov zbili na 4.339.709,01 evra. Slovenija se je pred kratkim odločila, da bo raje nabavila 106 oklepnikov znamke Patria. Vendar pa se pojavljajo tudi dvomi o prihodnosti oklepnih vozil.
Slovenija je odstopila od Boxerjev, dvomi o prihodnosti oklepnikov

Osemkolesnik Slovenske vojske na manevrih leta 2023 (foto: FB Slovenska Vojska/Luka Mitrović, Zvone Vrankar)

Ministrstvo za obrambo (MO) je potrdilo, da je Republika Slovenija (RS) 10. februarja uradno in dokončno izstopila iz programa Boxer, kateri se sicer izvaja v okviru mednarodne organizacije OCCAR. Vlada RS je odločitev o umiku iz programa Boxer sprejela že septembra leta 2022, tako da so uradni postopki za prekinitev pogodb z nemškim podjetjem Artec GmbH in postopki razveljavitev različnih pravnih dokumentov trajali kar dolgo.

»Po prvotni oceni naj bi stroški izstopa iz programa Boxer znašali okoli 20 % pogodbene vrednosti, s čimer bi lahko dosegli tudi 80 milijonov evrov, a so bili po zaslugi naglo in pravočasno sprejete odločitve ter intenzivnih in spretnih pogajanj dogovorjeni in doseženi bistveno ugodnejši pogoji izstopa. Končni stroški sodelovanja in izstopa RS iz programa Boxer so tako znašali 4.339.709,01 evra,« so pojasnili z MO.

Vlada RS je konec meseca januarja sprejela sklep, da bo Slovenija namesto Boxerjev raje nabavila 106 oklepnikov finske znamke Patria, pri čemer naj bi zaradi slabih izkušenj iz preteklosti (glede postopkov naročanja) tokrat šlo za javno naročilo, pogajanja pa naj bi potekala s finsko vlado in s finskim ministrstvom za obrambo. Skupna vrednost teh oklepnikov na kolesih s pogonom 8×8 naj bi znašala nekaj manj kot 700 milijonov evrov.

Vendar pa se nekaterim strokovnjakom za vojaške zadeve, ki redno spremljajo dogajanje na bojiščih v vzhodni Ukrajini, pojavljajo dvomi o prihodnosti oklepnih vozil. Tako ruska, kot tudi ukrajinska stran sta na področju oklepnih vozil doživeli izjemno visoke izgube, saj se je tehnologija vojaških dronov v zelo kratkem obdobju razbila izjemno hitro in so napadi iz zraka postali izjemno učinkoviti, ne glede na vrsto drona.

Napadi z oklepnimi vozili se danes zdijo precej samomorilski. Že zgolj dostava ljudi, streliva, hrane in ostale opreme več kilometrov za bojno črto se je spremenila v velikansko tveganje. Droni namreč hitro zaznajo vsak premik več km naokrog, sploh kot gre za tako velike tarče, kot so oklepna vozila. Tudi zato so Rusi, ki so od leta 1941 imeli tanke za glavno kopensko rožje, za svoje napadalne akcije že začeli uporabljati vojake na enduro oz. kros motociklih.

Se je doba zatona oklepnikov že začela?

 

Povezani Članki

E-Novice

Prijavi se na pregled dogodkov in bodi na tekočem.