Naslovnica Gospodarstvo Kako bo Slovenija razvijala čipe in polprevodniške tehnologije

Kako bo Slovenija razvijala čipe in polprevodniške tehnologije

Avtor: Spletno Uredništvo
Pričelo se je javno posvetovanje o ‘Programu razvoja čipov in polprevodniških tehnologij v Sloveniji do leta 2030’. Gre za strateško pomemben program, pri kateremu bo sodelovala cela vrsta slovenskih državnih struktur, ki se jim bo postopno pridružilo tudi več gospodarskih družb.
Kako bo Slovenija razvijala čipe in polprevodniške tehnologije

Grafično povabilo k udeležbi v javnem posvetu (foto: MDP)

Z Ministrstva za digitalno preobrazbo (MDP) so najprej spomnili,  da je ‘Program razvoja čipov in polprevodniških tehnologij v Sloveniji do leta 2030’ ukrep, ki ga narekuje slovenski ‘Nacionalni strateški načrt za digitalno desetletje’. Načrt v okviru digitalne infrastrukture sledi ciljem EU na teh dveh področjih, med katerimi je tudi povečanje deleža proizvodnje čipov v EU s sedanjih 10 % na 20 % do leta 2030.

Pri pripravi tega programa sodeluje MDP (z resorji, pristojnimi za gospodarstvo, obrambo, visoko šolstvo, znanost in inovacije), Fakulteta za elektrotehniko v Ljubljani, Fakulteta za elektrotehniko in računalništvo v Mariboru, Institut Jožef Stefan, Gospodarska zbornica Slovenije (GZS) in predstavniki podjetij. »V Programu so navedene usmeritve razvoja, strokovne rešitve in ukrepi za realizacijo.

 Čipi (integrirana vezja) so osrednji del vsake sodobne elektronske naprave. Brez njih si našega vsakdanjega življenja skorajda ne moremo predstavljati. V Sloveniji obstaja velik interes med podjetji in raziskovalno-izobraževalnimi organizacijami za razvoj čipov in polprevodniških tehnologij na nacionalnem nivoju. Pisne odzive zbiramo do 22. avgusta 2024,« so med drugim še pojasnili z Ministrstva za digitalno preobrazbo.

Dodali so še, da je v naši državi že moč zaznati velik interes za razvoj področja čipov in polprevodniških tehnologij na nacionalnem nivoju. To uvodno zanimanje je največje s strani podjetij (z več različnih poslovnih področij, ne izključno potencialni proizvajalci čipov) in s strani raziskovalno-izobraževalnih organizacij.

Povezani Članki

E-Novice

Prijavi se na pregled dogodkov in bodi na tekočem.