Naslovnica Šport Rekordna zmaga Dallasa je spomnila na čase Dražena Petrovića

Rekordna zmaga Dallasa je spomnila na čase Dražena Petrovića

Avtor: Spletno Uredništvo

V košarkarski ligi NBA je moštvo Luke Dončiča iz Dallasa ponoči v gosteh povsem dotolkla ekipo Clippersov iz Los Angelesa. Ekipa slovenskega zvezdnika je ob polčasu že vodila za neverjetnih 50 točk (77:27), kar je bil nov rekord lige NBA , na koncu pa je zmagala za 52 točk (124:73). V preteklosti je nekaj podobnega uspelo tudi zagrebški Ciboni s predhodnikom Luke Dončića v ligi NBA – legendarnim Draženom Petrovićem.

Rekordna zmaga Dallasa je spomnila na čase Dražena PetrovićaPrva, veličastna zmaga Dallasa v novih zelenih dresih, ki so nam Slovencem kar domači (foto: FB Dallas Mavericks)

Ljubitelji košarke, ki so tekmo med Los Angeles Clippersi in Dallas Mavericksi spremljali v živo, so si ob polčasu najbrž večkrat pomeli oči, če so budni in če res prav vidijo, ali pa morda že sanjajo. Zvezdnik svetovne košarke Luka Dončić in tovariši so namreč po uvodnih dveh porazih nove sezone lige NBA reagirali odločno in odigrali najboljši prvi polčas (oziroma prvi dve četrtini) v zgodovini lige. Ob odmoru je bil namreč rezultat 77:27 v prid moštva iz Teksasa, kar pomeni natanko 50 točk razlike.

Dallas je imel z Clippersi precej neporavnanih računov iz zadnje končnice Lige NBA, zato je bilo moč pričakovati zelo agresiven pristop celotne ekipe Mavericksov, vseeno pa ni nihče računal, da bodo tako poteptali nasprotnike. Sicer so Clippersi zaigrali brez prvega zvezdnika ekipe Kawhija Leonarda in brez kandidata za ‘nešportnika leta 2020’ Marcusa Morrisa, vendar je poraz vseeno presegel najbolj črna pričakovanja.

Starejši slovenski ljubitelji košarke se bodo najbrž spomnili dveh tekem, ko se je zgodilo nekaj podobnega. Na prvi je oktobra leta 1985 zagrebška Cibona v 1. krogu tedanje jugoslovanske lige premagala ljubljansko Olimpijo s 158:77, ob polčasu pa je bilo 77:34. Legendarni Dražen Petrovič je na tej tekmi dosegel kar 112 točk, skrivnost tako visoke razlike pa je bila v tem, da so se tedanji evropski klubski prvaki pomerili z mladinci Olimpije, ker so ‘mojstri’ v Ljubljani zamudili rok za registracijo celotnega prvega moštva.

Leto kasneje pa je Cibona (ki je bila sicer ponovno evropski prvak, a je po zaslugi senzacionalne osvojitve naslova prvakov Jugoslavije s strani Zadra pristala v Pokalu pokalnih zmagovalcev) napravila še precej večji podvig. V tekmi kvalifikacijske skupine B so namreč Dražen in soigralci v prvih 20 minutah tekme prerešetali italijanski Scavolini s 70:34 (velja spomniti, da je danes v ligi NBA polčas dolg 24 minut). Potem so ‘Cibosi’ malce popustili in na koncu je bilo 123:99.

Scavolini pa ni bil mladinska ekipa, ampak ekipa, ki se je kljub temu porazu vseeno prebila v finale tekmovanja (in spet izgubila proti Ciboni, a le s 98:74). Skratka – igralci Clippersov so si nedvomno privoščili zelo sramoten poraz, ki je povrh vsega tudi najhujši v klubski zgodovini. In če bi na koncu tekme v Los Angelesu Boban Marjanovič zadel enega od dveh poskusov za tri, bi Mavericksi prišli še do svojega novega klubskega rekorda. Tako pa so se morali zadovoljiti s prvo zmago v novi sezoni in z drugo najvišjo Dallasa vseh časov.