Že od 3. julija morajo biti plastične steklenice za enkratno uporabo, ki se prodajajo v EU, opremljene s pritrjenimi zamaški ali pokrovi. Tako bi radi zmanjšali onesnaževanje, saj so plastični zamaški ali pokrovčki del skoraj 26 milijonov ton plastičnih odpadkov, ki vsako leto nastanejo v Evropi.
Nov zakon o pritrjenih plastičnih zamaških je del širše strategije EU za zaščito okolja in zdravja ljudi preko zmanjševanja vsega onesnaževanja s plastiko. Približno 80 % vseh morskih odpadkov je iz plastike, zato tudi ogromno plastike konča v prebavilih morskih organizmov, ki zaradi tega umirajo. Z uživanjem morske hrane pa tudi ljudje vnašamo mikroplastiko vase… Ob načrtovanem prehodu EU v zeleno gospodarstvo, je jasno, da je morala EU reagirati tudi glede tega.
»Strategija določa, kako namerava EU zmanjšati količino plastičnih odpadkov v celotnem spektru proizvodnje plastike. ‘Direktiva o plastiki za enkratno uporabo’ ni direktiva ‘proti plastiki’. Je proti netrajnostni uporabi in odlaganju plastike. Tukaj je nekaj področij, na katerih si EU prizadeva za zmanjšanje onesnaževanja s plastiko,« so o zakonskih novostih zapisali v zadnji izjavi za javnost Evropske komisije.
Dodali so, da se v skladu s pravili EU o plastiki za enkratno uporabo organi EU posvečajo pred vsem 10 vrstam plastičnih izdelkom za enkratno uporabo, ki jih najpogosteje prisotne na evropskih plažah. To so vatirane palčke, jedilni pribor (vključno s krožniki, slamicami in mešalniki), baloni in palice za balone, posode za hrano, skodelice za pijačo, posode za pijačo, cigaretni ogorki, plastične vrečke, paketi in ovitki ter vlažni robčki in higienski izdelki.
EU spodbuja trajnostne alternative za čim več artiklov za enkratno uporabo, hkrati pa omejuje onesnaževanje na druge načine – kot je povezovanje pokrovčkov s steklenicami. S Komisije EU zagotavljajo, da se morda to na prvi pogled zdi majhna in nepomembna sprememba, a bi bil njen vpliv lahko velik.
Velja pa tudi spomniti na številke, ki prestavljajo cilje držav članic Evropske unije – dvig stopnje recikliranja plastične embalaže do leta 2025 na 50 odstotkov in nato na 55 odstotkov do leta 2030, poleg tega pa tudi zmanjšanje izpustov mikroplastike za 30 odstotkov, prav tako do leta 2030.