V EU že nekaj časa velja Zakon o digitalnih storitvah (DSA), vendar pa se nekatere večje družbe zelo počasi privajajo na spoštovanje vseh zahtev, ki so navedene v tekstu zakona. Ena med temi je družba Meta, ki se je od leta 2018 do danes znašla že v celi vrsti postopkov in ima očitno še vedno težave s spoštovanjem predpisov v EU. Komisija EU ji je namreč ta teden ponovno poslala nekaj novih zahtev.

Prikaz simbola blagovne znamke Facebook, za katero stoji družba Meta (foto: europalr.europa.eu)
Že vse od leta 2018, ko je izbruhnil škandal ‘Facebook-Cambridge Analytica’, so podjetja milijonarja Marca Zuckenberga pod posebnim drobnogledom EU. V EU se je namreč prav zaradi tega škandala, ko so zlorabili podatke 87 milijonov ljudi, spremenila zakonodaja in se je uvedel precej večji nadzor nad spletnimi objavami. Od tedaj se je družba Meta že večkrat znašla v preiskavah organov EU, Komisija EU pa ji je ta teden postavila nove zahteve.
»Po ukinitvi orodja ‘CrowdTangle’ 14. avgusta 2024 Komisija EU od družbe Meta zahteva več informacij o ukrepih, ki jih je sprejela za izpolnjevanje svojih obveznosti, da raziskovalcem omogoči dostop do podatkov, ki so javno dostopni na spletnem vmesniku Facebooka in Instagrama, kot zahteva Zakon o digitalnih storitvah DSA, in o njegovih načrtih za posodobitev funkcij spremljanja volitev in državljanskega diskurza.
Natančneje, Komisija zahteva informacije o Metini knjižnici vsebin in vmesniku za programiranje aplikacij (API), vključno z njihovimi merili za upravičenost, postopkom prijave, podatki, do katerih je mogoče dostopati, in funkcionalnostmi,« so pojasnili z Evropske komisije in spomnili, da so že 30. aprila letos pričeli uradne postopke proti Meti v skladu z ‘Zakonom o digitalnih storitvah (DSA)’, ki še vedno potekajo.
Meta mora sedaj zahtevane informacije zagotoviti do 6. septembra letos (sicer bo skoraj zagotovo kaznovana). Evropska komisija se bo nato na podlagi analize odgovorov odločila za morebitne naslednje korake. Glede teh so v izjavi za javnost omenili začasne ukrepe, odločitve o neskladnosti in pa tudi denarne kazni za nepravilne, nepopolne ali zavajajoče informacije kot odgovor na RFI.