V pripravi sta dva nova zakona s področja zdravstva. Prvi bo poenostavil postopke zaposlovanja zdravstvenih delavcev iz tujine, drugi pa bo naslovil višanje števila izostankov z delovnih mest, do katerega očitno prihaja tudi pri nas v Sloveniji.

Mednarodna ekipa zdravnikov med operacijo (foto: pxhere.com)
Z Ministrstva za zdravje (MZ) so pojasnili, da osnutek ‘Zakona o priznavanju poklicnih kvalifikacij v zdravstvu’ predvideva poenotenje, poenostavitev in pospešitev postopkov za priznavanje poklicnih kvalifikacij tujih zdravstvenih delavcev v Sloveniji. Slovenija se sooča z resnim s pomanjkanjem domačega zdravstvenega osebja, poleg tega so slovenski zdravniki precej izgubili na ugledu, ker je mnogim zaslužek postal pomembnejši od Hipokratove zaprisege.
Ker živimo v tržnem gospodarstvu, v EU brez meja in ker malo zdrave konkurenca nikoli ne škodi, se želi z novim zakonom tudi zdravstvenemu osebju iz tujine omogočiti hiter vstop na slovenski trg dela. Posebej so pri tem omenili poenotenje pravil za priznanje poklicnih kvalifikacij za zdravstvene poklice ter zagotavljanje visoke ravni preverjanja strokovnosti, znanja in kakovosti kandidatov s strani izvedencev.
»Novi ukrepi vključujejo možnost do šestmesečnega usposabljanja pri delodajalcu, ureditev začasnega priznanja kvalifikacij za izvajanje demonstracijskih operacij ter poenotenje stroškov postopkov. Predvidevajo tudi uvedbo izvedenca po potrebi za specifične izobraževalne programe, opravljanje strokovnih izpitov s tolmačem ter vezanost zdravstvenih delavcev na zaposlitev pri delodajalcu po zaključku postopka,« pravijo na MZ.
Druga zakonska novost pa bo naslovila povečanje števila izostankov z delovnih mest, oziroma vse večji absentizem, do katerega očitno prihaja tudi pri nas v Sloveniji. Gre za ‘Zakon o Inštitutu za medicinsko in drugo izvedenstvo na področju socialne varnosti’, prek katerega želijo predvsem poenotiti kriterije ocenjevanja delazmožnosti oz. nezmožnosti za delo. Fokus bo na ohranjanju delazmožnosti in ne na omejitvah, ki so posledica bolezni ali poškodbe.
Trenutno so namreč uradni izvedenski organi, ki so pristojni za tovrstno ocenjevanje, razpršeni med tri različne državne strukture, natančneje med Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije (ZPIZ), Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) ter Inštitut RS za socialno varstvo (IRSSV). Vsi izvedenski organi teh struktur so sicer doslej delovali povsem nepovezano.
Po novem pa bo področje izvedenstva centralizirano, zato naj bi bilo učinkovitost večja. »Gre torej za večnivojsko, horizontalno povezovanje izvedenskih organov, rehabilitacijskih storitev, vključevanje delodajalcev in pooblaščenih specialistov medicine dela,« so še dodali z MZ.