Naslovnica Svet & EU Poenostavitev prevoza blaga med Ukrajino, Moldavijo in EU

Poenostavitev prevoza blaga med Ukrajino, Moldavijo in EU

Avtor: Spletno Uredništvo
Odbor za promet in turizem pri Evropskem parlamentu je pripravil dva nova ločena dogovora z Ukrajino in Moldavijo, ki sta namenjena področju čezmejnega prevoza blaga. Sporazuma, ki naj bi jih Parlament UE potrdil na novembrskem plenarnem zasedanju, sodita v sklop širše politike EU za pomoč obema državama, ki imata zaradi ruske invazije na Ukrajino velike transportno-logistične težave. Poleg tega se je odbor lotil inteligentne digitalizacije cestnega prometa.
Poenostavitev prevoza blaga med Ukrajino, Moldavijo in EU

Prevoz blaga med Ukrajino, Moldavijo in EU bo po novem manj zapleten (foto: pxhere.com)

Novi meddržavni sporazumi EU o cestnem prometu z Ukrajino in Moldavijo bodo nadomestili obstoječe dvostranske sporazume o prometu in vsaj začasno olajšali medsebojni cestni tovorni promet. Osnovni cilj predlaganih novosti je ukrajinskim, moldavskim ter tudi evropskim prevoznikom omogočiti enostavno poslovanje in še posebej tranzit, ne da bi potrebovali posebna povezana dovoljenja.

»Ukrajinski zračni prostor je bil zaprt za civilni promet, pomorski izvoz pa močno omejen. Ukrajina mora najti alternativne cestne poti za izvoz svojih zalog žita, goriva, hrane in drugega ustreznega blaga. Potrebe Moldavije so podobne, saj potrebuje alternativne tranzitne poti skozi EU, prav tako pa je treba pomagati Ukrajini pri prevozu njenega blaga prek ozemlja Moldavije,« so pojasnili z Odbora za promet in turizem. Parlament EU naj bi sporazuma potrdil na novembrskem plenarnem zasedanju.

Poenostavitev transporta blaga med EU, Ukrajino in Moldavijo je še posebej namenjena tovorom žita, goriva in hrane nasploh. Da bi se izognili nepotrebnim gnečam na mejah, bo nov dogovor ukrajinskim šoferjem omogočil tudi, da še naprej uporabljajo svoja obstoječa ukrajinska vozniška dovoljenja in potrdila o strokovni usposobljenosti za vožnjo po ozemlju EU, ne da bi morali zato izkazati tudi mednarodno vozniško dovoljenje.

Odbor za promet in turizem pri Evropskem parlamentu je sprejel še osnutek pogajalskega mandata o inteligentnem cestnem prometu. Cilj posodabljanja predpisov je zagotavljanje varnejšega, učinkovitejšega in udobnejšega prometa. Zato naj bi uvajali nove ‘inteligentne’ transportne sisteme, upoštevali potrebe ranljivih uporabnikov ter podatke o omejitvah hitrosti, delih na cesti ali nesrečah ažurno objavljali v digitalni obliki.

 

Povezani Članki