Zavod za gozdove Slovenije (ZGS) je pravkar oznanil imena najbolj skrbnih lastnikov gozdov. Izbor je potekal za vsako od štirinajstih območnih enot ZGS, prvi kriterij pa je bil zgledno gospodarjenje z gozdom.
Gozd je eno največjih naravnih bogastev Slovenije, država pa zadnja leta intenzivno promovira uporabo lesa (foto: pixinio.com)
Izbor najbolj skrbnih lastnikov gozda je bil že 22. po vrsti, tokrat pa je zaradi pandemije koronavirusa potekal v malce drugačni obliki kot v preteklosti. Tradicionalna podelitev priznanj je tokrat odpadla, zato so se z Zavoda za gozdove Slovenije (ZGS) nagrajencem zahvalili pisno in ob tem objavili tudi e-publikacijo z obrazložitvijo, zakaj so letošnji nagrajenci izstopali s svojo skrbjo za gozd.
»Prejemnike priznanj za skrbno delo z gozdom, po enega iz vsake od štirinajstih območnih enot ZGS, izpostavljamo zaradi njihovega zglednega gospodarjenja z gozdom, tesne življenjske povezanosti z gozdom, strokovne izvedbe del v gozdu, spoštovanja večnamenske vloge gozdov, prizadevanja za varno delo v gozdu, skrbi za ustrezno varovalno opremo in za stalno lastno usposabljanje na področju gozdarstva,« so še pojasnili z ZGS.
Nagrajenci po Območnih enotah ZGS za lani so Tolmin – Branko Jurjavčič, Bled – Mojca Dijak Grmek, Kranj – Branko Kavčič, Ljubljana – Jožef Eniko, Postojna /-Marjan Premrl, Kočevje – Jože Poje, Novo Mesto – Jože Štricelj, Brežice – Avgust Pungartnik, Celje – Darko Uratnik, Nazarje – Primož Gornik, Slovenj Gradec – Stanislav Pečoler, Maribor -/ Joško Koren, Murska Sobota – skrbnik Janez Kolenko in Sežana – Agrarna skupnost Škoflje – Zavrhek.
Akciji ZGS se vsako leto pridružuje tudi Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano (MKGP), zgodbam nagrajenih lastnikov gozdov pa bodo objavljali tudi na Facebook straneh MKGP in ZGS. Z MKGP so napovedali še, da se letos obeta priprava območnih gozdnogospodarskih in lovsko upravljavskih načrtov, ki bodo opredelili gospodarjenje s slovenskimi gozdovi v prihodnjih desetih letih.
Prav tako nastaja tudi nov ‘Strateški načrt skupne kmetijske politike 2021-2027′, ki na področju gozdno-lesne verige predvideva nadgradnjo obstoječih ukrepov, naložbe v podporo gozdno lesni verigi in vrsto drugih aktivnosti.