Kot vsak mesec so tudi tokrat v Evropskem parlamentu obravnavali kršitve človekovih pravic. Tokrat so v Pododboru za človekove pravice obsodili dogajanje v Hongkongu, Iranu in v Kambodži.
Parlament EU, oziroma njegov Pododbor za človekove pravice (DROI) je sprejel nove tri resolucije glede kršenju človekovih pravic po svetu. Poslanci so zahtevali, da mora v Hongkongu tamkajšnja vlada takoj in brezpogojno izpustiti vse prodemokratične politike, aktiviste in novinarje, obsojene zaradi obtožb o nacionalni varnosti, vključno z Jimmyjem Laijem in Chung Pui-Kenom, ter opustiti vse obtožbe proti njim.
»Zakon o nacionalni varnosti in odlok o varovanju nacionalne varnosti, ki pomenita resno kršitev mednarodnega prava, temeljnih svoboščin in pravne države v Hongkongu, je treba razveljaviti, dodajajo. Parlament tudi obsoja ekstrateritorialno uporabo zakona o nacionalni varnosti in vse večjo represijo kitajskih in hongkonških oblasti proti skupnostim diaspore v EU,« so zapisali v sporočilu za javnost in zahtevali sankcije za kitajske funkcionarje.
Poleg tega pa so obsodili izkoriščanje svetovnega trgovinskega položaja Hongkonga za izogibanje mednarodnim sankcijam, uvedenim proti Rusiji, Iranu in Severni Koreji. Evro-parlamentarci menijo, da Hongkong, ki je sicer del Ljudske republike Kitajske, predvsem z dobavo naprednih tehnologij, trgovino z nafto in z zagotavljanjem finančnih storitev krši mednarodne sankcije oz. pomaga drugim pri kršitvah.
Nato so obsodili dogajanje v Iranu, kjer so se tokrat osredotočili predvsem na naraščajoče in sistematično zatiranje žensk. Zahtevali so spremembo diskriminatorne zakonodajo proti ženskam, razpustitev iranske Moralne policije, takojšnjo in brezpogojno izpustitev vseh zagovornikov pravic žensk in drugih žrtev samovoljnih pridržanj, vključno z državljani EU, ter obsodili tudi preganjanje etničnih in verskih manjšin v Iranu, kot so ženske Bhá’ís.
Poleg tega so pozvali Svet EU, naj iransko Islamsko revolucionarno gardo (IRGC) označi za teroristično organizacijo ter zahtevali od iranske vlade, naj omogoči neomejen dostop misiji ZN za ugotavljanje dejstev in dopusti dostop tudi posebnemu poročevalcu glede razmer na področju človekovih pravic v Iranu.
Nazadnje je Parlament EU pozival še k prenehanju zatiranja civilne družbe in političnih zapornikov v Kambodži ter k njihovi izpustitvi. Oblasti nekdanje Komunistične diktature so pozvali, naj zakon o sindikatih ter zakon o združenjih in nevladnih organizacijah (LANGO) uskladijo z mednarodnimi standardi, da se zagotovi zaščita delavcev in civilne družbe.