Naslovnica Gospodarstvo Ne gre le za TEŠ in premogovnik, ampak za vso Šaleško dolino

Ne gre le za TEŠ in premogovnik, ampak za vso Šaleško dolino

Avtor: Spletno Uredništvo
Včeraj je bil sprejet predlog ‘Zakona o prehodnem financiranju pospešenega in pravičnega izstopa iz premoga’, s katerim se želi drastično omiliti morebitne zelo negativne posledice za zaposlene v Premogovniku Velenje, in v Termoelektrarni Šoštanj, za vse njihove družine ter širše prebivalstvo Šaleške doline. Če ga ne bi sprejeli, bi v celotni Šaleški dolini čez nekaj tednov lahko doživeli ekonomsko in eksistencialno katastrofo, kakršne v naši državi doslej še nismo videli.
Ne gre le za TEŠ in premogovnik, ampak za vso Šaleško dolino

Kopanje premoga se bo v Velenju nadaljevalo še vsaj 3 leta (foto: FB Premogovnik Velenje)

Pravkar sprejeti ‘Zakon o prehodnem financiranju pospešenega in pravičnega izstopa iz premoga’ bo Termoelektrarni Šoštanj (TEŠ) in Premogovniku Velenje (PV) omogočil začasno nadaljnje obratovanje. Sprejem tega zakona je bil nujen, sicer bi na začetku prihodnjega leta, prav sredi vrhunca zimske kurilne sezone, v celotni Šaleški dolini doživeli ekonomsko in eksistencialno katastrofo.

»Zaradi začetka insolventnih postopkov zoper obe podjetji bi bila ogrožena delovna mesta zaposlenih v PV in TEŠ, ogrožena bi bila socialna varnost njihovih družin, kar 35.000 prebivalcev ter vse javne ustanove in podjetja pa bi ostali brez ogrevanja. Zakon zagotavlja premostitev do sprejema ukrepov za pravičen izstop iz premoga ter prestrukturiranje regije in do vzpostavitve alternativnih virov za proizvodnjo toplote.

S tem bo dobila regija priložnost, da se v tem času razrešijo ključna vprašanja glede pravičnega prehoda. Izvajanje gospodarske javne službe je predvideno od začetka leta 2025 do konca aprila 2027, torej tri kurilne sezone,« so pojasnili z izjavi za javnost Ministrstva za okolje, podnebje in energijo (MOPE). S sprejemom zakona se je torej pridobilo na času, ki ga bodo vse vpletene strani morale kar se da dobro izkoristiti.

Tako bosta v tem času s strani Vlade RS lahko kakovostno pripravljena ‘Zakon o postopnem zapiranju Premogovnika Velenje’ in ‘Zakon o razvojnem prestrukturiranju Savinjsko-šaleške regije’. S strani lokalne skupnosti pa se pričakuje izdelava načrtov za vzpostavitev alternativnih virov za zagotavljanje toplote v Šaleški dolini. Pred potrditvijo je bil nov zakon usklajen tudi z Ekonomsko socialnim odborom na področju energetike.

Ob sprejemu novega zakona so pomembne predvsem številke – za nadaljnje obratovanje TEŠ in zagotavljanju toplote bo namenjenih približno 324 milijonov evrov, dodatno pa bo potrebno zagotoviti še okoli 79 milijonov evrov tudi za odplačevanje kredita za nasedlo naložbo, saj obratovanje TEŠ brez tega ne bi bilo mogoče. Sredstva se bodo ‘pokrivala’ predvsem iz višjega zneska vplačanih dividend s strani Holdinga Slovenske elektrarne.

Povezani Članki

E-Novice

Prijavi se na pregled dogodkov in bodi na tekočem.