Naslovnica Gospodarstvo Novi ukrepi glede črpanja evropskih sredstev za razvoj Slovenije

Novi ukrepi glede črpanja evropskih sredstev za razvoj Slovenije

Avtor: Spletno Uredništvo
Vlada RS je včeraj oznanila novosti, ki jih je sprejela za pospešitev koriščenja evropskih sredstev iz ‘Programa evropske kohezijske politike 2021–2027 v Sloveniji’. Temeljni cilj teh sprememb ni zgolj črpanje teh sredstev, ampak predvsem njihova usmeritev v gospodarski, infrastrukturni, znanstveni in družbeni razvoj naše države.
Novi ukrepi glede črpanja evropskih sredstev za razvoj Slovenije

Prizor z novinarske konference po sprejemu novih ukrepov (foto: gov.si/MKRR)

Predstavniki Vlade RS ter Ministrstva za kohezijo in regionalni razvoj (MKRR) so na novinarski konferenci včeraj predstavili pravkar sprejete nove ukrepe, s katerimi bi se radi posvetili predvsem gospodarskemu razvoju Slovenije, izboljšanju javne infrastrukture, in varnosti prebivalstva v luči podnebnih sprememb. Nove ukrepe bo predvidoma kmalu potrdila tudi Evropska komisija, skupno pa jih je kar 8.

»Uvedba Platforme STEP, s čimer bo 100 milijonov evrov namenjenih za razvoj ključnih strateških tehnologij za krepitev neodvisnosti gospodarstva. V okviru tega bo velik del sredstev namenjen vrhunski raziskovalni infrastrukturi, ki pospešuje razvojni preboj slovenskega gospodarstva. Nadgradnja železniške postaje Ljubljana (sklop B in C), ki je ocenjena na 205 milijonov evrov.

Zmanjšanje poplavne ogroženosti na porečju Savinje. Gre za dva ukrepa, ocenjena na približno 32 milijonov evrov, ki bo pred poplavami zaščitila Laško, Žalec in Celje. Ukrepi za zaščito in reševanje, kar vključuje vzpostavitev Nacionalnega centra civilne zaščite in centra za protipoplavno zaščito v skupni vrednosti 18,3 milijona evrov. Sofinanciranje projektov na 3. razvojni osi – sever: Velenje-Slovenj Gradec v višini 44,3 milijona evrov,« so ukrepe našteli z MKRR.

Polet teh petih ukrepov pa je med novostmi predvidena še zagotovitev dodatnih sredstev v višini 12,1 milijona evrov za nadgradnjo sistema za opozarjanje in osveščanje na vremensko pogojene izredne razmere ter prilagajanje nanje v spremenjenem podnebju – SOVIR, pa tudi nakup raziskovalne opreme v okviru prednostnih mednarodnih projektov na področju raziskovalne infrastrukture.

Slovensko raziskovalno sfero bi namreč želeli še dodatno nadgraditi z vrhunsko raziskovalno opremo za  biomedicino, biotehnologijo, kemijo (restavratorstvo), strukturno biologije in biofiziko, kar bo imelo velik pomen pri sodelovanju z industrijo. Ocenjena vrednost tega segmenta je 17 milijonov evrov. Zadnji predvideni ukrep pa je celovita obnova objekta Grajska kašča na Ptuju, katerega vrednost je ocenjena na 8 milijonov evrov.

Povezani Članki

E-Novice

Prijavi se na pregled dogodkov in bodi na tekočem.