Naslovnica Slovenija Nova zakonodaja za večje varstvo delavskih predstavnikov

Nova zakonodaja za večje varstvo delavskih predstavnikov

Avtor: Spletno Uredništvo
Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti je sporočilo, da se 16. novembra letos dokončno spreminja zakonodaja o varstvu delavskih predstavnikov oziroma sindikalistov. Navedli so tudi vrsto primerov, ko so delodajalci v preteklosti odpuščali zaposlene sindikaliste predvsem zato, ker so slednji opozarjali na nepravilnosti pri poslovanju. Potem pa so jim morali plačati odškodnino ali jih vzeti nazaj v službo.
Nova zakonodaja za večje varstvo delavskih predstavnikov

Simbolični prikaz delavcev in delovišča (foto: pxhere.com)

Z Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti (MDDSZ) so spomnili, da je bila novembra lani uveljavljena novela Zakona o delovnih razmerjih (ZDR-1D), ki pomeni napredek glede varstva delavskih predstavnikov, ki jih podjetja odpuščajo prav zaradi njihovih sindikalnih aktivnosti. Novi predpisi, ki bodo začeli veljati 16. novembra letos, bodo zagotovili večjo zaščito sindikalistov pred t. i. ‘kaznovalnim’ odpuščanjem.

»Za zagotovitev učinkovitega varstva pred odpovedjo delavskih predstavnikov, ki prej zaradi nezadržanja učinkovanja odpovedi v praksi ni bilo učinkovito, je ZDR-1D določila, da se, če predstavnik delavcev uveljavlja nezakonitost odpovedi pogodbe o zaposlitvi v sodnem postopku, zadržanje učinkovanja prenehanja pogodbe o zaposlitvi podaljša do odločitve v sporu na prvi stopnji oziroma za najdlje za šest mesecev,« pravijo na MDDSZ.

Navedli so tudi vrsto primerov, ko so bili sindikalisti v preteklosti odpuščeni, potem pa so na sodišču dobili tožbe ali pa raje pristali na zanje ugodne finančne poravnave in sicer v podjetjih  Infrastruktura Bled, Arriva Dolenjska in Primorska, Bosch Rexroth, Steklarna Rogaška, Zavarovalnica Triglav, Adria Airways, Helios, TEŠ, Lama (danes Titus) Dekani, Kovinoplastika Lož, Pošta Slovenije, Javno komunalno podjetje Prodnik in Dravske elektrarne Maribor.

Z MDDSZ so dodali, da bo po novem nadomestilo plače delavskega predstavnika v času, ko mu delodajalec prepove opravljati delo znašala 80 % odstotkov plače (prej 50%). Malce pa preseneča ugotovitev ministrstva, da dosedanja ureditev ni bile le neučinkovita, ampak tudi pravno sporna, saj v ‘Zakonu o delovnih razmerjih’ ni ustrezala ratificirani Konvencije Mednarodne organizacije dela št. 135 o varstvu in olajšavah za predstavnike delavcev v podjetjih in Priporočila št. 143.

Prav tako dosedanja zakonodaja ni bila usklajena z Direktivo 2002/14/ES o določitvi splošnega okvira za obveščanje in posvetovanje z delavci v Evropski skupnosti. Po uvedbi nove zakonodaje pa bodo tudi delodajalci najbrž še enkrat premislili, preden bodo odpuščali zastopnike delavcev.

Povezani Članki