Naslovnica Gospodarstvo Sveži podatki o letošnjih finančnih gibanjih v državnem proračunu

Sveži podatki o letošnjih finančnih gibanjih v državnem proračunu

Avtor: Spletno Uredništvo
Ministrstvo za finance in Direktorat za proračun sta objavila sveže podatke o finančnih gibanjih v proračunu Republike Slovenije za prvih 8 mesecev letošnjega leta. Proračunski prihodki sledijo načrtom, odhodki so nekoliko celo nižji od načrtovanih, vseeno pa negativna razlika znaša 431 milijonov evrov.
Sveži podatki o letošnjih finančnih gibanjih v državnem proračunu

Bankovci za 500 in 200 evrov (foto: pxhere.com)

Po podatkih Ministrstva za finance (MF) in Direktorata za proračun so odhodki v obdobju od 1. januarja do zadnjega 31. avgusta letošnjega leta v primerjavi z enakim obdobjem lanskega leta višji za 7,2 %, prihodki pa kar za 11,5 %, proračunski primanjkljaj je tako znašal 431 milijonov evrov. Glede odhodkov so navedli, da je bilo za transferje posameznikom in gospodinjstvom namenjenih 1,4 milijarde evrov ali 6,9 % več kot v letu 2023.

»V sklada socialnega zavarovanja (Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije ter Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije) je državni proračun prav tako prispeval 1,4 milijarde evrov, kar je 23,4 odstotka več kot v enakem lanskem obdobju. Za investicije smo namenili 693 milijonov evrov oziroma 10 odstotkov manj kot v enakem obdobju lani. Vlagamo v vojsko, železniško infrastrukturo, razvoj podeželja in raziskovalno opremo.

Obseg kompleksnih subvencij v kmetijstvu se je povečal na 256 milijonov evrov, zaradi draginje smo izplačali 88 milijonov evrov nadomestila dobaviteljem električne energije in plina, za odpravo posledic škode v gospodarstvu po poplavah avgusta lani pa smo namenili 59 milijonov evrov,« so pojasnili z MF. Glede prihodkov pa so najprej spomnili, da davčni prilivi predstavljajo približno 86 % vseh prihodkov.

Med davčnimi prilivi je ključen vir davek na dodano vrednost, iz naslova katerega so zbrali 3,5 milijarde evrov oz. 6 % več kot lani. Prilivi od dohodnine so se povišali za 26,2 % na 1,3 milijarde evrov, prilivi s strani davka od dohodkov pravnih oseb so znašali 1,3 milijardo evrov oz. kar 35,3 odstotka več kot v enakem lanskem obdobju, prilivi od trošarin pa so se znižali za 1,3 % na 1,1 milijonov evrov.

 

 

 

 

Povezani Članki