Slovenijo imenujemo zeleno deželo predvsem zaradi njenih gozdov, vendar so slovenski gozdovi v zadnjih dveh dneh doživeli pravo katastrofo. Tri zaporedne nevihte so povzročile veliko škode po vsej državi, a so se sile narave posebej močno znesle prav nad gozdovi.

Takšno je bilo pred včerajšnjim dogajanjem stanje v gozdovih zaradi lubadarjev in prejšnjih neurij (foto: MKGP)
Slovenijo so v zadnjih dveh dneh prečkala kar tri hude vremenske fronte, ki so za seboj pustila veliko razdejanje. Nevihte so se razvile v alpskem svetu zahodno od nas in so nato Slovenijo prečkale pretežno v smeri SZ-JV, še najhuje pa je bilo v hribovitih predelih naše države. Marsikje so sunki vera presegli 100/km na uro in odtrgali vse, kar so lahko. Gasilci so morali posredovati po vsej državi, zelo slabo pa so jo tokrat odnesli slovenski gozdovi.
Če so včeraj zvečer sunki v koprskem pristanišču dosegli vsaj 113 km/h in je s priveza odtrgalo ogromno kontejnersko ladjo Maersk Huston, si najbrž niti ne moremo predstavljat, kako je bilo v tistih gozdovih, kjer so bili sunki podobno močni, ali pa še malce močnejši. To potrjujejo tudi informacije Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano (MKGP), kjer pravijo, da je neurje najbolj prizadelo gozdove na Gorenjskem.
“Po prvih ocenah je podrtih in poškodovanih dodatnih 100.000 m3 lesne mase. Škoda v gozdovih zaradi vetroloma v tem in preteklem tednu po prvih ocenah znaša že več kot 450.000 m3. Včeraj je vetrolom najbolj lomil in podiral drevesa na območju gozdnogospodarskega območja Bled, in sicer v dolinah Radovna, Krma in Kot, kjer je ocenjeno za več kot 60.000 m3 podrtih dreves.
Podirali so se celotni sestoji, zaradi obsežnosti so tako še vedno neprevozne posamezne ceste. Poleg tega so prizadeta še gozdnogospodarska območja Tolmin, Kranj, Nazarje, Slovenj Gradec, kjer so podrta posamezna drevesa ob robovih in infrastrukturah, ponekod je podiralo v šopih. Včerajšnja škoda v gozdovih po Sloveniji je tako ocenjena na 100.000 m3 lesne mase. V večini primerov gre za izruvana drevesa in polomljena debla,” pravijo na MKGP.
Poleg tega pa so resno opozorili lastnike gozdov, pohodnike in planince, da je v gozdovih in predvsem na robovih, ob gozdnih cestah veliko polomljenih dreves, visečih vej in celih dreves, zato naj bodo lastniki pri ogledih izjemno previdni, rekreativci pa naj raje sploh ne zahajajo v poškodovane gozdove.