Naslovnica Slovenija Naravne nesreče, državna svečanost in medresorski sporazum

Naravne nesreče, državna svečanost in medresorski sporazum

Avtor: Spletno Uredništvo
V soboto je bil na vrsti mednarodni Dan Civilne zaščite, zato so na njegov predvečer na Brdu pri Kranju svečano podelili priznanja najbolj zaslužnim posameznikom, ki v Sloveniji delujejo na tem področju. Istega dne pa so kar štiri ministrstva podpisala medresorski sporazum o zaščiti slovenskih kulturnih spomenikov pred naravnimi nesrečami.
Naravne nesreče, državna svečanost in medresorski sporazum

Letošnji nagrajenci okrog predsednice Slovenije (foto: Neja Pavlica/gov.si)

Uprava Republike Slovenije za zaščito in reševanje ter Ministrstvo za obrambo sta v državnem protokolarnem objektu na Brdu pri Kranju pripravili osrednjo slovesnost ob letošnjem Dnevu Civilne zaščite. Kaj za Slovenijo pomeni učinkovito delujoča Civilna zaščita, se je v zadnjih letih večkrat zelo jasno pokazalo, predvsem ob katastrofalni avgustovski ujmi leta 2023.

Kako močno je slovenska Civilna zaščita cenjena, pričata dejstvi, da so svečanost ob podelitvi priznanj najbolj zaslužnim posameznikom iz njenih vrst opravili na najbolj prestižni protokolarni lokaciji Republike Slovenije, navzoče pa je na slovesnosti pozdravila in se jim osebno zahvalila predsednica države Nataša Pirc Musar. Letos je kipec Civilne zaščite pa je prejel Matjaž Klarič, ki se že 40. leto poklicno posveča gasilstvu.

»Komisija za nagrade in priznanja Civilne zaščite je letos podelila skupno 306 priznanj, med njimi 111 bronastih, 94 srebrnih in 31 zlatih znakov ter 69 plaket ter najvišje priznanje – kipec Civilne zaščite. Preostala priznanja bodo podeljena na 13 slovesnostih ob Dnevu Civilne zaščite, ki jih bodo v sodelovanju z občinami organizirale regijske izpostave Uprave za zaščito in reševanje,« so pojasnili z Uprave RS za zaščito in reševanje ter z Ministrstva za obrambo.

Istega dne pa so ministrici in ministra, pristojni za področja kulture, zdravja, naravne vire in prostor ter solidarno prihodnost podpisali medresorski dogovor zaščiti slovenskih kulturnih spomenikov pred naravnimi nesrečami za obdobje 2025–2028. Dogovorjeni program aktivnosti za to obdobje vključuje 5 večjih projektov in tudi javni razpis za občine, skupna vrednost vsega pa znaša 15 milijonov evrov.

Pet večjih projektov bodo deležni park v okolici gradu Katzenstein v Begunjah, okolica sedeža Krajinskega parka Goričko v gradu Grad na Goričkem, okolica Pokrajinskega muzeja Ptuj-Ormož na Ptujskem gradu, okolica doma upokojencev v dvorcu Javornik na Ravnah na Koroškem ter Arboretum Volčji Potok. Za teh 5 projektov bo na voljo 11,5 milijona evrov, torej bo za razpis za občine ostalo 3,5 milijona evrov.

Povezani Članki

E-Novice

Prijavi se na pregled dogodkov in bodi na tekočem.