Z Evropske komisije prihaja novica o testiranju novega sistema TidalKite, s katerim nizozemsko podjetje SeaQurrent uspešno izkorišča stalno energijo plimovanja za pridobivanje električne energije na okolju povsem prijazen način, oz. z nič emisijami.

Spuščanje testne ‘modre elektrarne’ v morje (foto: SeaQurren/commission.europa.eu)
Izkoriščanje moči plime in oseke za pridobivanje električne energije ni prav nova zamisel, vendar je zagon takšne morske elektrarne zelo zapletena zadeva. Nizozemsko podjetje SeaQurrent je danes eno od tistih, ki že uspešno uporablja stalno energijo plimovanja za pridobivanje električne energije. Njihov sistem se imenuje ‘TidalKite’, oziroma po slovensko ‘zmaj plime’ ali ‘plimni zmaj’.
Sistem, ki je trenutno že v fazi testiranja v bližini zahodnofrizijskega otoka Ameland, deluje pod vodo in se premika v obliki osmic kot leteči zmaj, da zajame energijo premikajočega se morja. Predvidoma naj bi oskrboval z energijo kar 700 gospodinjstev. »Ustanovitelj podjetja SeaQurrent je idejo za podjetje dobil med kajtanjem in jadranjem po Waddenskem morju, kjer je videl energetski potencial plimskih tokov.
Ekipa se je začela s tremi ljudmi, ki so si vsi želeli pozitivno vplivati. Zdaj si SeaQurrent s 25 predanimi strokovnjaki prizadeva za zagotavljanje zanesljivih in okolju prijaznih energetskih rešitev, pri čemer uporablja stalno moč plimskih tokov, da bi čista energija postala dostopnejša,« so pojasnili s Komisije EU. TidalKite sicer uporablja več kril za zajemanje energije na večjem območju, kar zagotavlja neprekinjeno proizvodnjo ne glede na vreme.
Nova tehnologija pretvarja gibanje plimovanja v električno energijo s pogonom hidromotorja, priključenega na generator, in tako zagotavlja zeleno energijo vse leto. Ima pa eno veliko prednost, saj sta sončna in vetrna energije precej bolj nepredvidljivi in potrebujeta veliko skladiščenja, med tem ko je energija plimovanja precej bolj dosledna in zato je tudi oskrba precej bolj zanesljiva.
SeaQurrent sedaj načrtuje širitev na evropske trge, kot so Irska, Francija in Združeno kraljestvo. Sicer podjetje sodeluje z BlueInvest – inovacijsko in naložbeno platformo EU za modro gospodarstvo, katera nudi poslovna svetovanja, podporo pri zbiranju sredstev in priložnosti za mreženje za podjetja, ki se ukvarjajo z oceanskimi tehnologijami. Dolgoročno si SeaQurrent prizadeva razširitev z dopolnjevanjem obstoječih tehnologij za večji doseg.