Svet EU je izrazil solidarnost s Češko in obsodil zlonamerno kibernetsko kampanjo, katere cilj je bilo njeno ministrstvo za zunanje zadeve. Ugotovljeno je bilo, da je kibernetski napad izvedla skupina Advanced Persistent Threat 31, ki je povezana z ministrstvom za državno varnost Kitajske. Vseeno pa je bila reakcija Sveta EU precej jalova.

Veliki zid in rdeča zastava sta najbrž najbolj znana simbola Kitajske (foto: pxhere.com)
Svet EU je sicer ostro obsodil zlonamerne kibernetske dejavnosti, ki so v nasprotju s pravili Združenih narodov (ZN) o odgovornem ravnanju držav v kibernetskem prostoru in so ga podprle vse države članice ZN. Vse države, vključno s Kitajsko, so s Sveta EU pozvali, naj se vzdržijo takšnega ravnanja, spoštujejo mednarodno pravo in se držijo norm in načela ZN, vključno s tistimi, ki se nanašajo na kritično infrastrukturo.
»V tem kontekstu ponovno poudarjamo, da države ne smejo dovoliti, da se njihovo ozemlje uporablja za zlonamerne kibernetske dejavnosti. Evropska unija ponovno potrjuje svojo trdno zavezanost preprečevanju, odvračanju in odzivanju na zlonamerno ravnanje v kibernetskem prostoru ter je pripravljena po potrebi sprejeti nadaljnje ukrepe,« so zapisali v sporočilu za javnost Sveta EU.
Sklicevanje na kitajsko ozemlje je nenavadno, saj že v uvodu istega sporočila piše, da je bila zlonamerna kibernetska kampanja usmerjena proti češkemu ministrstvu za zunanje zadeve, izpeljala pa jo je skupina Advanced Persistent Threat 31 (APT 31), katera je povezana z ministrstvom za državno varnost Kitajske. Torej ne gre za neko skupino kriminalcev, ki deluje na ozemlju Kitajske, ampak za posebno orodje kitajske državne politike.
Poleg tega je Svet EU ugotovil, da so se v zadnjih letih povečale zlonamerne kibernetske dejavnosti, povezane s kitajsko državo, ki so usmerjene proti EU in njenim državam članicam. Zato so že leta 2021 kitajske oblasti pozvali, naj ukrepajo proti vsem zlonamernim kibernetskim dejavnostim, ki se izvajajo z njihovega ozemlja.
»Med dvostranskimi pogovori smo večkrat izrazili zaskrbljenost in to bomo počeli tudi v prihodnje,« so zaključili s Sveta EU. Na Kitajskem pa so se najbrž samo nasmehnili, saj zaradi jalovega evropskega ‘izraženja zaskrbljenosti’ in bolj ali manj ostrih obsodb zagotovo ne bodo spremenili svojih načrtov.