Bled je v zadnjih dneh gostil življenjsko pomemben mednarodni tečaj. Posvečen je bil namreč področju medsebojne pomoči ob večjih nesrečah po vsem svetu, s posebnim poudarkom na nesreče z okoljskimi tveganji. Tečaj je organizirala Uprava Republike Slovenije za zaščito in reševanje.

Pošiljka humanitarne pomoči EU se nalaga na letalo (foto: slovenia.representation.ec.europa.eu)
Na Bledu so prejšnji teden izpeljali šestdnevni mednarodni tečaj za tiste specialiste, ki so želeli še poglobiti svoje znanje in usposobljenost glede mehanizmov mednarodne pomoči s poudarkom na nesrečah z okoljskimi tveganji EET (angleško ‘Environment and Emergencies Training’). Strokovnjaki za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami z vseh koncev sveta so se dodatno usposabljali za ukrepanje ob večjih okoljskih nesrečah.
Tokrat je bil poudarek na razumevanju možnih vplivov na okolje ter na učinkoviti koordinaciji mednarodne pomoči. Specialisti za to področje se običajno uporabljajo v okviru mehanizmov Združenih narodov (ZN) oz. Evropske unije (EU) in sicer se napotijo na pomoč prizadetim državam, potem ko le-te ocenijo, če so razmere po nesrečah tako zahtevne, da je dejansko nujno potrebna mednarodna pomoč.
Tečaj je tudi torkat pripravila in izpeljala Uprava Republike Slovenije za zaščito in reševanje, udeležilo pa se ga je 24 strokovnjakov iz 15 držav – Avstrije, Finske, Grčije, Francije, Nemčije, Italije, Latvije, Malte, Portugalske, Romunije, Slovenije, Kostarike, Japonske, Mongolije in Malavija. Poleg predavanj so v okolici Kranja izpeljali še praktično terensko vajo s simulacijo nesreče in odgovora udeležencev tečaja z uporabo predvidenih postopkov.
Tečaj, ki so ga na Upravi RS za zaščito in reševanje organizirali že sedmič, je sicer hkrati tudi del evropskega programa usposabljanja na področju Civilne zaščite, tudi letos pa so pri njegovi pripravi poleg slovenskih sodelovali še eksperti Združenih narodov in Evropske komisije, katera tudi financira izvedbo celotnega programa.