Pomlad je čas za čistilne in ostale ekološke akcije. Tako po čiščenju reke Ljubljanice in včerajšnjem ‘Dnevu zemlje’ danes poteka druga izvedba ‘Dneva v rabljenih oblačilih’, jutri pa se z ‘Dnevom brez zavržene hrane’ pričenja tudi enomesečna akcija kuhinjskih dnevnikov odpadne hrane Ministrstva za okolje, podnebje in energijo.

Plakat EMB ob današnjem dnevu rabljenih oblačil (foto: FB EMB)
Minuli konec tedna se je zaključila letošnja akcija čiščenja reke Ljubljanice, ki je potekala v okviru spomladanske čistilne akcije’ Za lepšo Ljubljano’. Letos so iz reke privlekli preko 600 kg odpadkov, kar je sicer manj kot v preteklosti, a še vedno preveč. Včeraj je bi na vrsti ‘Dan zemlje’, danes, 23. aprila, pa poteka druga izvedba ‘Dneva v rabljenih oblačilih’, ki ga skupaj pripravljajo Ekologi brez meja, Pravična trgovina Slovenija in Focus, društvo za sonaraven razvoj.
»Organizacije, ki jih je združil projekt ‘Obleka naredi človeka’, po lanskoletni uspešni izvedbi nadaljujejo z izpostavljanjem pomena ponovne uporabe oblačil. Raziskava, ki so jo izvedli, je razkrila, da delež prodanih oblačil iz druge roke znaša manj kot 1 %, še redkeje pa se v Sloveniji poslužujemo izposoj. Po drugi strani pa letno v povprečju vsak od nas zavrže 12 kilogramov oblačil,« o tem pravijo z Društva Ekologi brez meja (EBM)
Spomnili so še, da se je v lanskem letu prvi izvedbi akciji pridružilo več kot 50 organizacij, na družbenih omrežjih pa je bilo objavljenih več kot 220 fotografij posameznikov s ključnikom #DanVRabljenihOblačilih. Z objavami, izmenjavami in drugimi ozaveščevalnimi akcijami so tokrat k sodelovanju ponovno pristopile šole, nevladne organizacije in podjetja, akcija pa se je ob podpori mreže Zero Waste Europe razširila tudi izven naše države.
Jutri bodo EBM in mnogi ostali udeleženci akcije obeležili še 5. Slovenski dan brez zavržene hrane, hkrati pa se bo pričela tudi enomesečna ‘Akcija kuhinjskih dnevnikov odpadne hrane, za katero stoji Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo (MOPE). S slednjega so k sodelovanju (vse v okviru projekta ‘LIFE IP CARE4CLIMATE’) povabili vsa slovenska gospodinjstva.
»Vsako gospodinjstvo dnevnik izpolnjuje sedem zaporednih dni in zabeleži, katero hrano je zavrglo, koliko je te hrane bilo in zakaj je končala v smeteh. Beležijo se tako užitni kot neužitni deli hrane, ministrstvo pa podatke zbira z namenom boljšega razumevanja prehranskih navad in oblikovanja učinkovitih ukrepov za zmanjšanje količine odpadne hrane v Sloveniji,« pravijo z MOPE. Beleženje bo potekalo preko spletnega naslova dnevniki.samo1planet.si.