Ministrstvo za finance je po Letnem fiskalnem poročilu objavilo tudi podatke o javnofinančnim primanjkljaju. Slednji je bil v lanskem letu 2024 nižji od pričakovanj, kar zgolj potrjuje, da trenutno državni organi s financami ravnajo skrbno in strokovno.

Grafika z uradnimi podatki MF za zadnja leta (foto: MF)
Ministrstvo za finance (MF) je potrdilo pravkar objavljene uradne podatke Statističnega urada Republike Slovenije (SURS) o primanjkljaju sektorja država za leto 2024 in sicer je primanjkljaj lani dosegel le -0,9 odstotka bruto domačega proizvoda (BDP), kar je za 1,7 odstotne točke manj kot v letu pred tem (2023). To Republiko Slovenijo uvršča pod povprečje Evropske unije (EU), kar je zelo pozitivno.
Prav tako je zelo dober pokazatelj uspešnosti tudi slovenski javni dolg, ki je ostal nižji od povprečja EU. Prav tako je svoje podatke o primanjkljaju in dolgu sektorja država v državah članicah EU za leto 2024 objavil Statistični urad Evropske unije Eurostat. »Lani je bil javnofinančni primanjkljaj Slovenije občutno nižji od povprečja EU (-3,2 %) – med 27. državami je imela Slovenija skupaj z Nizozemsko 7. najnižji primanjkljaj sektorja država.
Tudi javni dolg Republike Slovenije v deležu BDP ostaja nižji od povprečja EU. Konec leta 2024 je bil s 67 odstotki BDP 1,4 odstotne točke nižji kot leto pred tem, medtem ko se je v tem času v državah članicah EU javni dolg v povprečju zvišal z 80,7 na 81 odstotkov,« so z MF posredovali podatke Eurostata ter zaključili, da je bila Fiskalna politika Slovenije v lanskem letu tudi povsem skladna s predhodnimi fiskalnimi načrti in zavezami.