Več kot tri leta po prvi transakciji zelenih obveznic ‘Next Generation EU’ je EU že izdala več kot 65 milijard evrov zelenih obveznic. Zakaj so te obveznice sploh tako pomembne?
V skladu z napovedjo predsednice Ursule Von der Leyen v njenem govoru o stanju Unije leta 2020 si bo Evropska komisija še naprej prizadevala za izdajo 30 % financiranja ‘Next Generation EU (NGEU)’ prek t.i. ‘zelenih obveznic’. Zelene obveznice NGEU naj bi namreč omogočile 264,6 milijarde evrov zelenih naložb v 9 sektorjih, določenih v okviru zelenih obveznic NGEU, vključno s čistim prometom, čisto energijo in energetsko učinkovitostjo.
»Popolna izvedba vseh ukrepov, ki se lahko financirajo iz zelenih obveznic NGEU v prihodnjih letih, bo zagotovila pomemben prispevek k zelenemu prehodu EU, pri čemer se bodo emisije toplogrednih plinov v Uniji zmanjšale za približno 55 milijonov ton na leto. To je enakovredno skupnim emisijam 15 milijonov gospodinjstev v EU ali zamenjavi 38 milijonov od 250 milijonov avtomobilov z notranjim zgorevanjem v EU z električnimi vozili.
Zelene obveznice so tudi odlična priložnost za vlagatelje, ki so del rešitve: spopadanje z izzivi naše generacije in prispevanje k okolju, v katerem lahko živijo naši otroci, je največji donos naložbe,« so pojasnili s Komisije EU. Dodali so, da se je prisotnost EU na kapitalskih trgih v zadnjih 5 letih povečala kar za desetkrat in so skupne neporavnane obveznice EU presegle mejo pol bilijona evrov.
V današnjem politično in finančno nestabilnem svetu so obveznice EU s likvidne in varne, povečujejo sklad za varna sredstva v evrih in hkrati tudi ponujajo priložnost za razpršitev tveganj. Zasluga za to gre delno tudi Komisiji EU, ki je leta 2022 uvedla namensko nadzorno ploščo Green Bond Dashboard in s tem zagotovila preglednost o tem, kako oz. kam se vlagajo sredstva iz zelenih obveznic Next Generation EU.