Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano ter Uprava Republike Slovenije za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin sta ta teden ponovno sprožila alarm zaradi aviarne influence. Nevarna bolezen je bila tokrat potrjena pri labodu grbcu z območja Svete trojice v Slovenskih goricah.
Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano (MKGP) ter Uprava Republike Slovenije za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR) sta morala ponovno zazvoniti zvonec za alarm glede pojava visoko patogene aviarne influence v naši državi. To je že četrtič v zadnjih treh mesecih, da so našli okuženega laboda grbca, vsi primeri pa so se zgodili na severovzhodnem koncu Slovenije.
Najprej so oktobra so z UVHVVR sporočili, da je bila potrjena visoko patogena aviarna influenca (HPAI) H5NI pri štirih labodih grbcih v občini Apače, sledili so še štirje okuženi labodi v občini Lenart, konec meseca novembra pa so našli še enega okuženega laboda v občini Ptuj. V zadnjih dneh meseca decembra je sledila še identična nova najdba okuženega laboda grbca in sicer v občini Sveta Trojica, ki se prav tako nahaja na območju Slovenskih goric.
»Za zmanjšanje tveganja za prenos virusa s prostoživečih ptic na perutnino ostajajo v veljavi priporočila za celotno Slovenijo, ki jih je 21. oktobra letos sprejelo Državno središče za nadzor bolezni. Rejce perutnine in ptic v ujetništvu pozivamo, da v primeru, ko opazijo katerega od znakov, o tem takoj obvestijo svojega veterinarja,« so ob najnovejšem primeru sporočili z Uprave Republike Slovenije za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin.
Znaki te nevarne bolezni pa so lahko zmanjšana poraba krme in vode za več kot 20 %, padec nesnosti za več kot 5 %, ki traja že več kot 2 dni, povišan dnevni pogin za več kot 3x od pričakovanega in pojav kliničnih znakov, kot so ravnodušnost, nasršenost perja, zmanjšano oziroma neobičajno oglašanje, kihanje, kašljanje, izcedek iz nosnic, otekline podkožja, tekoči in zeleno ali belo obarvani iztrebki.
Pri okuženih živalih se lahko sicer se pojavijo tudi živčne motnje, kot so tresenje in zavijanje glave in vratu, krči, nekoordinirano gibanje, živali včasih težko stojijo, so neaktivne, oziroma imajo neobičajno spuščene peruti.