Naslovnica Svet & EUVladavina prava v EU ostaja na zaskrbljujoči ravni

Vladavina prava v EU ostaja na zaskrbljujoči ravni

Avtor:
Odbor za državljanske svoboščine pri Parlamentu EU je ocenil poročilo Komisije EU o vladavini prava za lansko leto 2024 in dogajanje na tem pomembnem področju v državah članicah EU. Poslanci iz odbora pravijo, da je vladavina prava v EU še vedno ogrožena.
Vladavina prava v EU ostaja na zaskrbljujoči ravni

Prizor z enega od nedavnih glasovanj v Parlamentu EU (foto: FB European Parliament)

Kam vodi nespoštovanje mednarodnega prava, je na globalni ravni najbrž trenutno še najbolj vidno v Gazi. Po drugi strani pa je spoštovanje pravnih norm tudi en od najpomembnejših temeljev celotnega obstoja EU. Poročilo Komisije EU o vladavini prava za lansko leto 2024 prikazuje zaskrbljujočo sliko stanja, kar so potrdili tudi v Odboru za državljanske svoboščine (LIBE) pri Evropskem parlamentu.

V dokumentu so kot zaskrbljujoče dejavnike našteli omejitve pravice do zbiranja, potrebo po neodvisnih in učinkovitih pravosodnih sistemih z visoko usposobljenim osebjem, trenutno ocenjevanje reform v državah EU, primere vmešavanja v preiskave korupcije, zlorabe pravosodnih sistemov za politične namene ter pomanjkljivo zaščito ranljivih skupin pred diskriminacijo.

Člani odbora LIBE so posebej navedli potrebo po kriminaliziranju kaznivih dejanj iz področij sovraštva in sovražnega govora na ravni EU. “Poudarjajo tudi obveznost spoštovanja mednarodnega pravnega reda in izvajanja zavezujočih sodnih odločb: države članice morajo zagotoviti dostop nacionalnih sodnikov do Sodišča EU, v celoti uporabljati njegovo sodno prakso in izvrševati odredbe Mednarodnega kazenskega sodišča,” piše v izjavi za javnost.

Da bi preprečili dodatno nazadovanje glede spoštovanja vladavine prava, so organe EU pozvali k uporabi širšega nabora orodij, odločnejših mehanizmov in metodološke izboljšave vsakoletne prakse ocenjevanja dogajanja s strani Komisije EU. To pa še zdaleč ni vse, saj poročilo govori tudi o boju proti korupciji, o večji preglednosti pri zastopanju interesov, o obveznih registrih in mehanizmih zakonodajnega odtisa in o širjenju dezinformacij.

Na področju svobode medijev so tudi lani zaznali resne grožnje svobodi in pluralizmu medijev, zlasti prek programov SLAPP in vohunske programske opreme. Omenili so še potrebo po dostopu do varnega in zakonitega splava (kar je treba vključiti v Listino EU o temeljnih pravicah), porast ekstremizma, grožnje volilnim procesom, uporabo tehnologije za omejevanje demokratičnih pravic in splošno slabšanje razmer na Madžarskem.

Povezani Članki

E-Novice

Prijavi se na pregled dogodkov in bodi na tekočem.