Kot je bilo moč pričakovati, so nedavne volitve v Venezueli prinesle nove zmago in tretji termin socialističnemu predsedniku Nicolasu Maduru. Kot že nekajkrat v preteklosti pa so bile tudi tokrat po mnenju EU in tudi drugih držav volitve neregularne, oziroma objavljeni rezultati niso resnični odraz volje volivcev. Zato so po volitvah sledili množični protesti venezuelskega prebivalstva in ostre reakcije iz mnogih demokratičnih držav, nekatere pa so kar priznale kandidata opozicije Edmunda Gonzáleza Urrutio kot zmagovalca.

Nekoč je bil Maduro šofer avtobusa, sedaj je ‘zalepljen’ na predsedniški sedež (foto: FB Gobierno de Venezuela)
V Venezueli vlada socialističnega predsednika Nicolasa Madura še naprej ne misli prepustiti oblasti prav nikomur. Že pol leta pred nedavnimi predsedniškimi volitvami je EU protestirala, ker se je vladajoča opcija rešila opozicijske predsedniške kandidatke Maríe Corine Machado in sicer tako, da jo je Vrhovno pravosodno sodišče lani enostavno diskvalificiralo kot kandidatko in ji za 15 let prepovedalo opravljanje javnih funkcij.
Že tedaj so z Parlamenta EU opozorili, da EU ne bo priznala rezultatov volitev, če María Corina Machado ne bo smela kandidirati. No, potem je venezuelska opozicija za predsedniškega kandidata raje prijavila Edmunda Gonzáleza Urrutio, Maria Corina pa je ostala aktivna kot voditeljica opozicije. Po prvih neuradnih novicah z volišč naj bi bil rezultat volitev 28. julija sprva zelo tesen, potem pa naj bi se zmaga nasmehnila Urrutii.
Seveda so oblasti hitro razglasile, da je vseeno zmagal Maduro, pa čeprav niso prešteli glasovnic, neuradne ankete in vesti iz vseh ne-državnih medijev pa so nenehno kazale, da bo nov predsednik države iz vrst opozicije. EU se je zato odločila, da bo potrebno rezultate volitev neodvisno preveriti. Diplomati Argentine, Čila, Paname, Peruja, Urugvaja in Kostarike pa so morali zapustiti Venezuelo, saj so njihove vlade, enako kot ZDA, kar priznale zmago Urrutie.
»Iz poročil mednarodnih misij za opazovanje volitev je jasno razvidno, da predsedniške volitve 28. julija 2024 niso bile v skladu z mednarodnimi standardi za integriteto volitev. Nacionalni volilni svet Venezuele kljub lastnim zavezam še ni objavil uradnih evidenc glasovanja (‘actas’) z volišč. Rezultatov, ki jih je 2. avgusta objavil nacionalni volilni svet, brez ustreznih dokazov ni mogoče priznati.
Z vsakršno zakasnitvijo popolne objave uradnih evidenc glasovanja se bo dvom v verodostojnost uradno objavljenih rezultatov samo še poglabljal. Po evidencah glasovanja, ki jih je objavila opozicija in pregledalo več neodvisnih organizacij, naj bi na predsedniških volitvah z veliko večino zmagal Edmundo González Urrutia. EU zato poziva k dodatni neodvisni preverbi volilnih evidenc,« pravi izjava za javnost Komisije EU.
Medtem so na ulicah venezuelskih mest spet izbruhnili množični protesti, Machado in Urrutia pa sta pozvala vojsko in policijo, naj ne uboga vladnih ukazov in naj stopi na stran opozicije. Venezuelska vlada se je na to sporočilo odzvala tako, da je zaradi poziva k rušenju sedanje oblasti začela novo kazensko preiskavo proti obema. Poleg tega naj bi varnostni organi do sedaj aretirali že okrog 2000 protestnikov, za katere je Maduro tudi že zahteval najvišje možne kazni.