Slovenske naravne lepote so že dobro znane tudi v filmskem svetu, saj se je v zadnjem desetletju pri nas zvrstilo kar nekaj uspešnih snemalnih projektov, na čelu s filmom ‘Zgodbe iz Narnije: Princ Kaspijan’. Slovenske filmske lokacije pa so se letos prvič uradno in strokovno predstavile na sejmu za promocijo filmskih lokacij FOCUS 2018 v Londonu.
Prva stran brošure Slovenski fimski vodič za leto 2014 (foto: slovenia.info/kamratalperiti.org)
Delegacija Slovenskega filmskega centra je v sodelovanju s Slovensko turistično organizacijo (STO) pred dnevi v Londonu predstavila slovenske filmske lokacije na specializiranem mednarodnem sejmu FOCUS 2018. Namen predstavitve je bila promocija Slovenije kot filmske destinacije ter vzpostavljanje vezi in znanstev med filmskimi ustvarjalci, v prvi meri med producenti.
Čeprav so aktivnosti za promocijo filmskih lokacij začeli že pred leti, pa se je Slovenija na sejmu FOCUS predstavila prvič. Slovenski filmski center v Sloveniji sicer opravlja aktivnosti Filmske komisije in tako nudi podporo tujim filmskim produkcijam, ki želijo snemati v Sloveniji. Na pa sejmu je bila prisotna delegacija slovenskih filmskih producentov ter direktorica Slovenskega filmskega centra Nataša Bučar.
Predstavitve v Londonu se je udeležil tudi veleposlanik Republike Slovenije, mag. Tadej Rupel ter vodja Slovenske turistične organizacije za Veliko Britanijo in Irsko Mladen Ljubišič. Vsi gostje so se strinjali, da so tovrstne promocije dobrodošle in zaželene, obiskovalci pa so bili nad možnostmi snemanja v Sloveniji navdušeni, so sporočili s STO, kjer so obenem povzeli poročilo SFC.
Naša država zaradi svoje idiličnosti ponuja številne raznolike snemalne lokacije, poleg tega pa Slovenija nudi tudi denarno povračilo tujim produkcijam in sicer v višini 25 odstotkov. To tujim producentom daje dodatno vzpodbudo za snemanje na slovenskih tleh. Med ključne dejavnike, ki uvrščajo Slovenijo med ekskluzivne filmske lokacije, sodijo dobro ohranjeni historični objekti, številnost slikovitih lokacij in njihova medsebojna neposredna bližina.
Pogosto je namreč za snemanje pomebno tudi dejstvo, da se lahko v enem dnevu snema tako v gorah kot tudi ob morju. Slovenski filmski center je sicer član EUFCN – združenja evropskih filmskih komisij, ki želi s tovrstnimi dogodki kontinuirano vzpodbujati dolgoročne gospodarske učinke mednarodnih sodelovanj na področju filmskega ustvarjanja in promocije.